Nowe rozporządzenie MZ: bez pomniejszania współczynnika korygującego

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rządowe Centrum Legislacji23 marca 2022 16:18

23 marca do konsultacji przekazano projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. - Rozwiązanie ma na celu ochronę świadczeniodawców przed skutkami inflacji - czytamy.

Nowe rozporządzenie MZ: bez pomniejszania współczynnika korygującego
Nowe rozporządzenie MZ: bez pomniejszania kwot współczynnika korygującego Fot. PTWP
  • 23 marca do konsultacji przekazano projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej
  • Wprowadzane rozwiązanie ma na celu ochronę świadczeniodawców przed skutkami inflacji przez utrzymanie kwot wynikających z podniesienia wyceny świadczeń i niepomniejszanie kwot współczynnika korygującego umowy
  • Nowelizacja ma wejść w życie dzień po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw

Nowe rozporządzenie MZ: bez pomniejszania kwot współczynnika korygującego

Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 320, z późn. zm.)

Celem zmiany przedmiotowego rozporządzenia jest zawieszenie stosowania przepisów § 16 ust. 4f pkt 3-5 załącznika do rozporządzenia, dotyczących zasady obniżania współczynnika korygującego w przypadku zwiększenia po dniu 1 lipca 2021 r. kwoty zobowiązania Funduszu wynikającego ze wzrostu:

  • 1) ceny jednostkowej jednostki rozliczeniowej,
  • 2) ryczałtu,
  • 3) ryczałtu systemu zabezpieczenia związanego ze zwiększeniem ceny jednostki sprawozdawczej lub wartości taryfy świadczeń ustalonej po dniu 1 stycznia 2022 r.

w przypadku zmiany umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej skutkującej zwiększeniem kwoty zobowiązania w okresie od dnia 1 kwietnia 2022 r. do dnia 30 kwietnia 2022 r.

- Rozwiązanie to ma na celu ochronę świadczeniodawców przed skutkami inflacji przez utrzymanie kwot wynikających z podniesienia wyceny świadczeń i niepomniejszanie kwot współczynnika korygującego umowy – czytamy w uzasadnieniu.

Ministerstwo Zdrowia proponuje, żeby rozporządzenie weszło w życie dzień po ogłoszeniu.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum