Nowe przepisy nie zagrożą wierzycielom szpitali

Autor: Marek Balicki • • 22 kwietnia 2009 06:17

Przyjęcie przez rząd ustawy, która ma rozszerzyć katalog wyłączeń spod egzekucji komorniczej o należności przypadające placówkom służby zdrowia z budżetu państwa lub z NFZ (za udzielane świadczenia zdrowotne - do 75 proc. każdorazowej wypłaty - oraz o produkty lecznicze niezbędne do funkcjonowania ZOZ-ów przez trzy miesiące), to dobre rozwiązanie, bo chroniące placówki przed niekontrolowanym bankructwem - uważa poseł Marek Balicki, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie, były minister zdrowia. - Ale...

Nowe przepisy nie zagrożą wierzycielom szpitali

Niestety, to jest tylko częściowe rozwiązanie problemu. Konieczne są działania prowadzące do naprawy systemu. Także działania naprawcze w danej placówce. Leczenie szpitalne powinno być lepiej finansowane, a chociażby w tym roku mamy obniżenie wartości punktu. Przecież szpitale publiczne nie mają wpływu na swoje przychody. Muszą brać to, co się im proponuje.

Oczywiście, ochrona szpitali przed niekontrolowanym bankructwem jest jak najbardziej w interesie społecznym, ponieważ zostały one stworzone w konkretnym celu.

Jednak takie rozwiązania prawne raczej nie zagrożą… funkcjonowaniu wierzycieli szpitali. Nie sądzę, żeby nie było można ściągnąć danej wierzytelności. Przecież nawet prawo upadłościowe i naprawcze, które nie dotyczy szpitali, nie pozwala na zajęcie wszystkiego, co przedsiębiorca posiada.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum