Nowe konkursy ofert dla szpitali

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2010 14:55

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił nowe konkursy ofert, dla szpitali które nie przedłuży poprzednich umów.

A kontrakty niepodpisane...

W trzech województwach dyrektorzy części szpitali nie zgodzili się na przedłużenie kontraktów z NFZ na ten rok. O ile jednak w województwie lubelskim problem ten dotyczy kilku placówek, o tyle na Podkarpaciu brak kontraktów może grozić ograniczeniem w dostępie do świadczeń szpitalnych. Tam praktycznie wszystkie szpitale nie podpisały umów.

Nie wiadomo, jak sytuacja będzie wyglądała w marcu. Oddział co prawda ogłosił konkurs ofert na leczenie szpitalne, ale dyrektorzy szpitali bez podpisanych aneksów i tak zapowiedzieli, że do niego nie przystąpią. To natomiast oznacza, że jeżeli będą działać bez kontraktu z NFZ, to Fundusz będzie im płacił jedynie za udzielanie świadczeń ratujących życie (też pod pewnymi warunkami).

– Proponowaliśmy rozwiązania kompromisowe, aby zawrzeć kontrakty na warunkach ubiegłorocznych, jeśli nie na cały rok, to przynajmniej na jego część – mówi Dziennikowi Gazeta Prawna Robert Godek, wiceprzewodniczący Związku Powiatów Polskich.

Podobna sytuacja, jak na Podkarpaciu, jest również w województwie warmińsko-mazurskim. Tam aneksów do umów z Funduszem wciąż nie podpisało 12 szpitali. Także tam został ogłoszony konkurs ofert. Tamtejsze placówki domagają się zwiększenia nadkładów na lecznictwo szpitalne o 28 mln zł. NFZ tłumaczy, że nie ma na to środków. Nie wyklucza jednak, że pojawią się one w ciągu roku.

Więcej na: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum