Nowa wycena dobokaretki szansą do dyskusji?i Niedzielski o wynagrodzeniach medyków

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP08 września 2021 12:20

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas rozmowy 8 września na antenie TVN24 stwierdził, że zwiększenie stawki za dobokaretkę przełoży się także na wynagrodzenie ratowników.

Minister Niedzielski zapowiada wzrost wynagrodzenia ratowników. Fot. PAP/Marcin Obara
  • Od 1 września ratownicy medyczni protestują, a ich głównym postulatem jest wyższe wynagrodzenie. Część z nich zdecydowała się na L4, z kolei inna grupa wzięła minimalną liczbę godzin na dyżurze
  • Jak zapewnił na antenie TVN24 minister zdrowia, wzrost stawki za dobokaretkę przełoży się także na zwiększone wynagrodzenia ratowników medycznych
  • - Zmienia się stawka dobokaretki o ponad 30 proc., więc to jest przesłanka do dyskutowania między pracodawcą a pracownikiem - dodał szef resortu zdrowia

Dobokaretka i wynagrodzenia ratowników

Ratownicy medyczni od dawna walczą o wyższe wynagrodzenia, nie zgadzają się też na wyjątkowo trudne warunki pracy. Od 1 września rozpoczęli ogólnopolski protest. Część z nich nie przyszła do pracy lub wzięła minimalną liczbę godzin podczas dyżurów. Zapowiadają, że 11 września chcą wziąć udział w dużej manifestacji pracowników ochrony zdrowia, która ma się odbyć w stolicy.

Na antenie TVN24 szefa resortu zdrowia zapytano, czy zwiększenie stawki za dobokaretkę przełoży się na zwiększenie wynagrodzeń ratowników medycznych.

"Oczywiście, że tak" - powiedział minister Niedzielski. Wyjaśnił, że "w ramach wzrostu minimalnych wynagrodzeń ci ratownicy, którzy byli zatrudnieni na umowę o pracę, otrzymali wzrost wynagrodzenia".

- To rozwiązanie, które zaproponowaliśmy jest skierowana do pracowników kontraktowych. Jesteśmy w dialogu z pracodawcami, czyli dyrektorami stacji pogotowia ratunkowego i staramy się w pewnym sensie mediować, pokazać, że będą wyższe środki. Zmienia się stawka dobokaretki o ponad 30 proc., więc to jest przesłanka do dyskutowania między pracodawcą a pracownikiem, jak powinien wyglądać podział tej kwoty - wskazała szef resortu zdrowia.

Powiedział, że "MZ dało zlecenie do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, gdzie zostało zbadane, jak wyglądają realne koszty i w związku z tym, tak naprawdę dajemy pracodawcom do ręki narzędzie, które pozwoli im rozwiązać problem".

Czytaj: Nowa wycena dobokaretki. Kraska: Część środków trafi do ratowników

Na co pójdzie podwyżka?

Pytany, czy podwyżka nie pójdzie jedynie na wyposażenie karetki, Niedzielski powiedział, że przez cały czas pandemii MZ i RARS bardzo wzmacniało wyposażenie sprzętowe karetek.

- Ponad 400 karetek zostało przekazanych do systemu ratownictwa medycznego. Równolegle oprócz nas robili to właściciele tacy jak marszałkowie województw - dodał.

- W tej sytuacji priorytetem przy wykorzystaniu tych pieniędzy jest przekazanie ich na wzrost wynagrodzenia, wzrost kontraktu tych ratowników - wskazał szef resortu zdrowia.

Zwrócił uwagę, że Ministerstwo Zdrowia nie jest pracodawcą dla ratowników. Są niezależne stacje, które na dodatek podlegają nie wojewodzie, tylko właścicielem jest marszałek województwa lub inna samorządowa jednostka. "My dajemy możliwość, dajemy środki, by te relacje się poukładały" - wyjaśnił Niedzielski. 

Czytaj: Jest nowa wycena dobokaretki. Zacznie obowiązywać od 1 października

Nowe obostrzenia w Polsce. Niedzielski: kluczowa jest liczba hospitalizacji

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum