Nowa wycena dobokaretki. Dziś minister zdrowia ogłosi szczegóły

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia/ Polskie Radio07 września 2021 08:27

Dziś minister Niedzielski na konferencji ogłosi nową wycenę tzw. dobokaretki, czyli nowych świadczeń - zapowiedział w porannych Sygnałach Dnia wiceminister Waldemar Kraska.

Nowa wycena dobokaretki. Dziś MZ ogłosi szczegóły Fot. PTWP

Nowa wycena dobokaretki. Dziś minister zdrowia ogłosi szczegóły

- Dziś minister Niedzielski na konferencji ogłosi nową wycenę tzw. dobokaretki, czyli nowych świadczeń - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska we wtorek, 7 września, w porannych Sygnałach Dnia na antenie Radiowej Jedynki. 

Odniósł się również do planowanego na 11 września protestu medyków. 

- W okresie pandemii nie służą jakiekolwiek protesty, nie ulica ale stół, czyli rozmowy dwustronne są najbardziej pomocne, my te rozmowy w Ministerstwie Zdrowia prowadzimy, prowadzę rozmowy z ratownikami - przekonywał.

Przypomnijmy: w czwartek, 2 września, podczas briefingu wiceminister mówił, że kończą się prace związane z wyceną dobokaretki.

- Właściwie już w tej chwili jest na ukończeniu wycena tak zwanej dobokaretki, czyli wycena świadczenia, które jest w ciągu doby świadczone przez zespół ratownictwa medycznego, tak zwany zespół P i zespół E - potwierdził wówczas. 

- Te wyliczenia w tej chwili wykonuje nam AOTMIT, więc myślę, że za kilka dni będziemy już mieli rzeczywiste koszty funkcjonowania państwowych zespołów ratownictwa medycznego - zapowiedział.

Czwarta fala w natarciu. 7 września ponad 400 zakażeń

Dodajmy, że również w Rozmowach Dnia 7 września Kraska mówił o dużym wzroście nowych przypadków koronawirusa. W sumie będzie ich dziś ponad 400. To o ponad 44 proc. więcej niż przed tygodniem.

- Trend wzrostowy się utrwalił, nowych przypadków COVID-19 jest coraz więcej. To co mnie niepokoi to to, że razem ze wzrostem nowych przypadków rośnie liczba osób, które są hospitalizowane w polskich szpitalach – potwierdził wiceminister zdrowia.

Jak wyliczał w szpitalach przebywa obecnie 579 pacjentów z COVID-19.

- Teraz do szpitali trafiają osoby między 20 a 50 rokiem życia – to 60 proc. wszystkich przypadków. Osoby w miarę zdrowe, aktywne, szczególnie zawodowo i w większości niezaszczepione – wyjaśnił.

Powody rosnącej liczby zakażeń - na które zwracał uwagę Kraska - to powroty z wakacji,  rozpoczęcie roku szkolnego oraz wariant Delta. 

- Nowa mutacja Delta jest zdecydowanie bardziej zakaźna od swojego poprzednika, krótszy kontakt między osobą zakażoną a osobą zdrową doprowadza do przeniesienia wirusa, dlatego tak łatwo się zakażamy - tłumaczył.

Czytaj więcej: Koronawirus. 7 września ponad 400 nowych zakażeń. Kraska: "Niepokoi liczba hospitalizacji"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum