Nowa składka zdrowotna. Niedzielski: to rozwiązanie fair play

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek Zdrowia07 września 2021 14:20

Nowa składka zdrowotna. - Podobna skala obciążenia dochodu dla wszystkich jest rozwiązaniem o cechach sprawiedliwości społecznej - mówił podczas briefingu szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski
  • Nowa składka zdrowotna. Opodatkowanie wszystkich w podobnej skali obciążenia dochodu ma cechy sprawiedliwości społecznej - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Mało zarabiający nie mogą płacić większego procentu dochodów niż przedsiębiorcy - przekonywał
  • Trwają prace z ZUS-em, ostateczne decyzje należą do ministra finansów - podsumował Niedzielski

- Jeżeli chodzi o kwestię oskładkowania, to perspektywa ministra zdrowia jest cały czas taka sama - poinformował podczas briefingu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowa składka zdrowotna a sprawiedliwość społeczna

- Uważamy, że wprowadzenie tych rozwiązań, które mają charakter fair play, czyli opodatkowanie wszystkich w podobnej skali obciążenia ich dochodu, jest rozwiązaniem, które nosi cechy sprawiedliwości społecznej - podkreślił szef resortu zdrowia.

Niedzielski zaznaczył, że "nie może być takiej sytuacji, że osoby mało zarabiające, które ze względu na zatrudnienie, płacą ten podatek w proporcjonalnie większej kwocie czy procencie, niż dzieje się to chociażby w przypadku przedsiębiorców".

- Cały czas prowadzimy przeliczenia, przez cały weekend trwała praca z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych pod egidą ministra finansów - dodał minister i zaznaczył, że to minister finansów będzie decydował o ostatecznym kształcie tych obciążeń: resort zdrowia ma dostarczyć obliczenia, a decyzje będą leżeć po stronie ministra finansów.

Nowa składka zdrowotna. Co wiemy dzisiaj?

DGP informował w niedzielę na swojej stronie internetowej, że ostatecznie składka zdrowotna dla prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo lub według skali miałaby wynieść 3 proc. w 2022 r. i 4,9 proc. rok później. Takie rozwiązanie ma znaleźć się w projekcie ustawy o podatkowej części Polskiego Ładu.

Z ustaleń DGP wynika ponadto, że dla ryczałtowców pojawiłyby się trzy stawki składki zdrowotnej w wysokości 300 zł, 500 zł i 900 zł.

- Tę pierwszą płaciłyby osoby o przychodzie nie wyższym niż 60 tys. zł rocznie. Kolejny próg jest w trakcie ustaleń, ale - jak ustaliliśmy - byłby on między 300 tys. zł a 500 tys. zł. Reszta podatników z wyższym rocznym przychodem płaciłaby na zdrowie najwięcej - poinformowano.

Dziennik Gazeta Prawna zwraca uwagę, że opisane rozwiązania to efekt negocjacji, w których pod koniec minionego tygodnia uczestniczyli przedstawiciele resortu finansów, premier Mateusz Morawiecki i szef sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji Bartłomiej Wróblewski, który był mediatorem między stroną rządową a przedstawicielami przedsiębiorców. "To solidny kompromis między wyjściowymi propozycjami a stanowiskiem firm" - mówi DGP Wróblewski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum