Nowa płaca minimalna. Do 15 września rząd przyjmie projekt rozporządzenia

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP04 sierpnia 2021 12:01

Ile wyniesie nowa płaca minimalna w 2022 roku? To już przesądzone. Jest projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych wynagrodzeń. Rząd ma go przyjąć do 15 września. Określono w nim najniższą pensję oraz minimalną stawkę godzinową

Nowa płaca minimalna. Do 15 września rząd przyjmie projekt rozporządzenia
Od 2022 roku nowa płaca minimalna ma wynieść 3000 zł brutto / Fot. Shutterstock
  • Projekt w sprawie minimalnego wynagrodzenia w 2022 roku jest gotowy. Rząd ma go przyjąć do 15 września
  • W rozporządzeniu określono, ile wyniosą najniższe płace po 1 stycznia 2022 roku. Chodzi zarówno o pensję miesięczną, jak i stawkę godzinową
  • Minimalna pensja w 2022 roku wzrośnie o 7,1 proc. w stosunku do bieżącego roku i ma wynieść 3 tys. zł. Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa - 19,60 zł.

Nowa płaca minimalna w 2022. Jest projekt rozporządzenia

W poniedziałek do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Ministerstwem odpowiedzialnym za przygotowanie rozporządzenia jest resort rozwoju, pracy i technologii.

Wyjaśniono, że zgodnie z przepisami ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, to rząd jest zobowiązany w drodze rozporządzenia do ustalenia na rok następny wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej, o ile Rada Dialogu Społecznego nie uzgodni wysokości stawek w terminie 30 dni od dnia otrzymania do negocjacji proponowanych wysokości tego wynagrodzenia.

Przypomniano, że ustalone przez Radę Ministrów na 2022 r. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej nie mogą być niższe od kwoty zaproponowanej Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji.

Czytaj również: Nowe przepisy podatkowe dla zawodów medycznych. Polski Ład to zmiany m.in. lekarzy i pielęgniarek

Składka zdrowotna po nowemu. Polski Ład zlikwiduje odliczania od podatku

Ile wyniesie najniższa pensja w 2022 roku?

- W ww. terminie ustawowym (30 dni) nie doszło do uzgodnienia na forum Rady Dialogu Społecznego wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. W związku z powyższym Rada Ministrów jest zobowiązana ustalić ww. wysokości w drodze rozporządzenia - w terminie do dnia 15 września br. - poinformowano.

Jak dodano, kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r., obliczona zgodnie z zasadami określonymi w art. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, powinna wynosić co najmniej 2 984,60 zł, natomiast minimalnej stawki godzinowej - 19,50 zł.

Rząd w projektowanym rozporządzeniu zaproponował wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. na poziomie 3 tys. zł, co oznacza wzrost w stosunku do wysokości obowiązującej w roku bieżącym o 7,1 proc. oraz relację do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na poziomie 51,4 proc.

Minimalna pensja w 2022 roku: 

  • 3 tys. zł brutto - minimalne wynagrodzenie
  • 19,60 zł brutto - minimalna stawka godzinowac.

Dodano, że przy wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 3 tys. zł, kwota minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. powinna wynosić 19,60 zł.

Wysokość minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. - 18,30 zł zwaloryzowana o wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r., tj. 18,30 zł x 7,1 proc.

Wyżej wymienione wysokości są analogiczne do kwot przedstawionych Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji - podsumowano. 

Sprawdź: Ile zarabiają pielęgniarki, lekarze i salowe? Pensje niższe niż w ustawie być nie mogą

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum