Nowa pensja minimalna. Zmienią się też zarobki pracowników ochrony zdrowia

Autor: oprac. JKB • Źródło: money.pl, pit.pl, Rynek Zdrowia02 listopada 2021 11:00

Rząd przyjął rozporządzenie związane z minimalną pensją. W związku z proponowanymi zmianami, w 2022 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 210 złotych, co oznacza, że już w styczniu będzie wynosić 3010 zł brutto.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wynagrodzeniach. Fot. PTWP
  • Rada Ministrów ostatecznie zdecydowała o podniesieniu najniższego wynagrodzenia minimalnego – od stycznia 2022 roku zarobki mają wzrosnąć o 210 zł
  • Zmiana ma dotyczyć ponad 2,2 mln Polaków, którzy pracują za najniższą stawkę dopuszczoną w tej chwili w kraju. W 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto, natomiast od 2022 roku wyniesie 3010 zł brutto
  • W związku ze zmianami zostanie także zwiększona stawka godzinowa – z 18,3 zł brutto do 19,7 zł brutto za godzinę pracy

Ile wyniesie minimalna pensja w 2022 roku?

Jak podał portal money.pl, Rada Ministrów przyjęła we wrześniu tego roku decyzję o podniesieniu najniższego minimalnego wynagrodzenia, co w praktyce oznacza, że od 1 stycznia 2022 roku minimalna pensja wzrośnie o 210 zł. Wynagrodzenia osiągane na podstawie umowy o pracę wzrosną do poziomu 3010 zł brutto – to o 7,5 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego roku.

Jaka podwyżka pensji "na rękę"?

Z kolei jak przypomina portal pit.pl, co prawda podwyżka minimalnego wynagrodzenia ma wynieść 210 zł, to jednak pracownicy otrzymają na rękę jedynie 147,89 zł więcej. W skali roku mogą liczyć w związku z tym na podwyżkę w kwocie 1774,68 zł.

Wspomniana zmiana będzie dotyczyć 2,2 mln osób, którzy pracują za najniższą stawkę dopuszczaną w Polsce. W 2021 roku minimalna pensja wynosi 2800 zł brutto, natomiast stawka godzinowa to 18,3 zł brutto. Od stycznia zaś pensja wzrośnie do 3010 zł brutto, przy stawce godzinowej wynoszącej 19,7 zł brutto.

- Po raz pierwszy, dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości, stawka minimalnego wynagrodzenia od pierwszego stycznia 2022 r. będzie ponad 3 tys. , będzie to dokładnie 3010 zł, a więc wzrost minimalnego wynagrodzenia o 210 zł, w porównaniu do tego roku, co stanowi 7,5 proc. – powiedziała minister Marlena Maląg.

Czytaj: NFZ płaci 49 gr za pacjenta w POZ. "Opieka koordynowana wielkim rozczarowaniem"

Zmiany w wynagrodzeniach pracowników ochrony zdrowia

Przypomnijmy, w ramach szóstego spotkania protestujących medyków z wiceministrem Piotrem Bromberem miało miejsce 7 października. Jednak i tym razem obie strony nie doszły do porozumienia.

- Zaproponowaliśmy prawie 6 mld zł na podwyżki minimalnych wynagrodzeń w ciągu pół roku od 1 lipca 2022 r. Usłyszeliśmy, że drugiej strony to nie interesuje - stwierdził Bromber.

- Chcieliśmy podnieść minimalne wynagrodzenia lekarzy z 1. stopniem specjalizacji o 1844 zł, z 2. stopniem o 1275 zł, pielęgniarkom ze średnim wykształceniem o 1332 zł. Druga strona nie przystała na to - dodał wiceminister.

- Elementy zawarte w tych propozycjach mają się nijak do poprawy sytuacji w ochronie zdrowia - oceniła Anna Bazydło.

Zwróciła uwagę, że proponowane zmiany w wynagrodzeniach są minimalne i nie został przedstawiony harmonogram ich realizacji. Dodała, że "postanowienia mają charakter pozorny" i nie mają mocy, ponieważ "wymagają potwierdzenia przez inne ciała, między innymi komisję trójstronną".

Czytaj: Dziś spotkanie Zespołu Trójstronnego. MZ: rozmawiamy już tylko w tym gronie. Podsumowujemy stan negocjacji

Zespół Trójstronny obradował na temat wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Co ustalono?

MZ zmieni ustawę o minimalnych wynagrodzeniach?

Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach obowiązuje od 1 lipca 2020 roku. To w tym dokumencie określone zostały tzw. współczynniki pracy dla danej grupy zawodowej. 

Ustawa prawdopodobnie zostanie wkrótce znowelizowana. O planach w tym zakresie mówił w piątek, 22 października, minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnił, że resort zdrowia opracowuje systemową odpowiedź na postulaty pracowników ochrony zdrowia i planuje wzrost wynagrodzeń.

- Pracujemy na systemowymi rozwiązaniami,  a  przypomnę że od lipca podwyższone zostało  minimalne wynagrodzenie i to szczególnie w tych grupach, które najmniej zarabiały. To dotyczy fizjoterapeutów, diagnostów, pielęgniarek. Łącznie 250 tys. osób skorzystało z tej podwyżki – przypomniał.

- Teraz kontynuujemy tę rozmowę na forum Zespołu Trójstronnego i myślę, że w ciągu dwóch, trzech tygodni przedstawimy kolejną propozycję zwiększenia minimalnych wynagrodzeń. Będą teraz dotyczyły szerszej grupy – zadeklarował.

Czytaj: Ile zarabia pielęgniarka, lekarz i salowa? Mniej niż w ustawie być nie może, ale MZ zapowiada podwyżki

Zarobki lekarzy. OZZL wylicza o ile pensja lekarzy obniżyła się w relacji do średniej krajowej. Po podwyżce

Ile zarabia lekarz na jednym etacie? Zobaczcie listę płac

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum