Nowa koncepcja opieki psychiatrycznej w Małopolsce

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2009 10:20

Władze województwa małopolskiego planują budowę nowego szpitala psychiatrycznego w Krakowie. Budynki po starym Specjalistycznym Szpitalu im. Dr. Józefa Babińskiego zamierzają sprzedać.

Z wykonanego audytu wynika, że budowa nowego szpitala będzie tańsza niż remont zabytkowych obiektów – podkreśla Wojciech Kozak, członek zarządu wojewodztwa odpowiedzialny za opiekę zdrowotną. Planowana pod budowę działka znajduje się niedaleko obecnego szpitala. Budowa nowego szpitala psychiatrycznego ma być elementem koncepcji rozwoju opieki psychiatrycznej w Małopolsce.

Wstępne opracowania zakładają, że nowy szpital będzie mniejszy niż obecny - znajdzie się w nim miejsce dla 600 pacjentów, gdy w obecnym szpitalu jest ich ponad 800. Ma za to wzrosnąć na terenie województwa liczba łóżek dla chorych psychicznie z obecnych 1,6 tys. do ponad 2,7 tysięcy. Mniejsze oddziały psychiatryczne powstaną w szpitalach w Tarnowie i Nowym Sączu i szpitalach powiatowych.

– Chodzi o to, by opieka psychiatryczna była równomiernie dostępna na terenie całego województwa – mówi Wojciech Kozak. – Dziś najgorzej pod tym względem jest na terenie dawnego województwa tarnowskiego.

Przeciwko tym planom zaprotestowali pracownicy. Ich zdaniem decyzji nie konsultowano ze środowiskami zaangażowanymi w leczenie i opiekę nad chorymi, a nieruchomości szpitala (52 ha) wyceniono za nisko.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum