Nowa Zelandia: miliardy dolarów więcej na opiekę zdrowotną

Autor: businessinsider.com.pl/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2019 08:22

Nowa Zelandia zapowiedziała nowe podejście do finansów państwa. Rząd przeznaczy miliardy dolarów więcej na opiekę zdrowotną i walkę z ubóstwem wśród dzieci i z przemocą rodzinną.

Nowa Zelandia: miliardy dolarów więcej na opiekę zdrowotną
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Minister finansów Nowej Zelandii Grant Robertson powiedział, że wielu obywateli kraju nie czerpie korzyści z rosnącej gospodarki. Tegoroczny budżet zaprojektowano tak, by odpowiadał na nierówności społeczne w Nowej Zelandii. "The Guardian" zaznacza, że Nowa Zelandia jest pierwszym krajem rozwiniętym, którym oparł swój cały budżet właśnie na priorytetach związanych z dobrostanem mieszkańców, a nie na PKB.

Największy wzrost wydatków w budżecie dotyczy opieki zdrowotnej. Kraj przeznaczy na nią 1,9 mld dol. nowozelandzkich (ok. 1,24 mld dol. amerykańskich). "The Guardian" zaznacza, że pól miliarda dolarów nowozelandzkich trafi na pomoc osobom, które nie wymagają hospitalizacji, ale których schorzenia znacząco obniżają jakość ich życia - chodzi tu np. o osoby cierpiące z powodu stanów lękowych lub depresji.

- Zdrowie psychiczne nie jest już na marginesie naszego systemu opieki zdrowotnej - powiedział minister finansów Nowej Zelandii Grant Robertson.

Pieniądze zostaną wydane również, by zwiększyć zatrudnienie wśród lekarzy zajmujących się chorobami psychicznymi. W 2018 roku nowozelandzkie media informowały o rekordowej liczbie samobójstw w kraju.

Czytaj: businessinsider.com.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum