Normy zatrudnienia pielęgniarek - o tym z nową minister

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2017 20:26

Temat norm zatrudniania pielęgniarek będzie omawiany na najbliższym spotkaniu z pielęgniarkami w resorcie zdrowia z udziałem nowej wiceminister Józefy Szczurek-Żelazko - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Normy zatrudnienia pielęgniarek - o tym z nową minister
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych od lat apeluje o ustalenie sztywnych norm zatrudnienia. Fot. PTWP

W wielu szpitalach na oddziałach za mało jest pielęgniarek i położnych, a to one odpowiadają za bezpieczeństwo pacjentów.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych od lat apeluje o ustalenie sztywnych norm – 0,6 pielęgniarki na pacjenta dla oddziałów zachowawczych i 0,7 dla zabiegowych, przypomniała w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Krystyna Ptok, przewodnicząca zarządu regionu śląskiego OZZPiP.

Obecnie normy zatrudnienia obowiązują tylko dla oddziałów intensywnej terapii oraz neonatologicznego. Według dziennika stanowisko pielęgniarek ma popierać nowa wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, która urzędowanie rozpocznie 1 lutego.

Od dawna postulujemy zmianę bardzo wadliwego rozporządzenia w sprawie minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych z 2011 r. - mówiła portalowi rynekzdrowia.pl w minionym roku Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

- Zabiegamy o to, by wspomniane rozporządzenie zastąpić tzw. zapisami koszykowymi. Częściowo jest to już uregulowane - np. w anestezjologii, gdzie jest przyjęty wskaźnik 2,2 pielęgniarki na jedno stanowisko, a także w neonatologii - przypominała Zofia Małas.

- Teraz oczekujemy, że odpowiednimi zapisami zostaną objęte pozostałe oddziały szpitalne, gdzie pielęgniarki są przeciążone pracą i nadmierną liczbą pacjentów - mówiła prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum