PAP/Rynek Zdrowia | 14-10-2013 17:51

Nocna opieka lekarska: będzie obowiązek rejestrowania telefonicznych zgłoszeń pacjentów?

Opublikowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia projekt zarządzenia prezesa Funduszu ws. nocnej i świątecznej opieki lekarskiej przewiduje obowiązek rejestrowania rozmów telefonicznych z pacjentami.

Zarządzenie dotyczy umów na 2014 r. i lata następne. Jak poinformował w poniedziałek (14 października) rzecznik prasowy Funduszu Andrzej Troszyński, uwagi do projektu można nadsyłać do końca miesiąca.

Według tej propozycji, świadczeniodawcy będą musieli posiadać sprzęt rejestrujący zgłoszenia telefoniczne pacjentów. Będą też mieli obowiązek archiwizowania nagrań. W projekcie wprowadzono również definicje poszczególnych specjalności lekarskich, co ma ułatwić Funduszowi ocenę złożonych ofert.

Według proponowanych zapisów, przy decyzji o kontraktowaniu wysoko premiowana ma być obecność pediatry w składzie lekarskim nocnej i świątecznej opieki. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie obecności pediatry w godz. 18-22, ponieważ z dotychczasowej praktyki wynika, że to głównie w tych godzinach zgłaszają się rodzice z chorymi dziećmi.

Ponadto w ramach NOL premiowane będą przychodnie, które zapewnią dostęp do badań, w tym badań RTG, w godz. 18-22 na miejscu w dni powszednie, a w pozostałe dni zapewnią gotowość personelu w godz. 22-8.

NFZ proponuje ponadto, że w rejonach, gdzie dyżurują trzy (lub więcej) zespoły lekarskie, od północy mogłyby dyżurować dwa zespoły. Wynika to z analizy dotychczasowej pracy NOL

Jak podkreślił rzecznik, wprowadzenie powyższych zmian zostało poprzedzone pilotażem w Łódzkim OW NFZ.