×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna na SOR. Prezes NFZ wskazał, jak liczony będzie ryczałt

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 30 maja 2023 17:00Zaktualizowano: 31 maja 2023 11:30

NiŚOZ będzie działać na SOR od 30 czerwca. Niezbędne było określenie zasad ustalania ryczałtu miesięcznego dla podmiotów świadczących taką usługę w początkowym okresie ich funkcjonowania. Dlatego Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zmienił zarządzenie. Nowości wejdą w życie za miesiąc.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna na SOR. Prezes NFZ wskazał, jak liczony będzie ryczałt
Fot. Adobestock
  • Prezes NFZ zmienia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju POZ w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
  • Chodzi o sposób wyliczenia stawek ryczałtu w początkowym okresie świadczenia takich usług przez szpitale
  • Zmiany zaczną obowiązywać przed 30 czerwca, czyli z momentem, kiedy zaczną być świadczone usługi NiŚOZ na szpitalnych SOR

Szpitale organizują NiŚOZ na SOR

Szpitale posiadające w swojej strukturze organizacyjnej szpitalny oddział ratunkowy (SOR) mogą w terminie do 30 czerwca 2023 r. zorganizować tam miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

- Niezbędne było zatem określenie zasad ustalania ryczałtu miesięcznego dla tych podmiotów w początkowym okresie ich funkcjonowania. Jednocześnie, mając na uwadze to, iż dotychczasowe przepisy nie regulowały kompleksowo przedmiotowego zagadnienia (nie we wszystkich oddziałach wojewódzkich były obszary, w których świadczenia są realizowane przez kilka (więcej niż jeden) podmiotów zakwalifikowanych do PSZ i co za tym idzie, we wskazanych oddziałach nie było najniższej obowiązującej w województwie składowej ryczałtu za liczbę udzielonych porad lekarskich i wizyt pielęgniarskich, niezbędnej do ustalenia ryczałtu dla świadczeniodawcy rozpoczynającego udzielanie świadczeń), w tym celu wprowadzono nowy sposób ustalania wysokości ryczałtu – wyjaśnia Prezes NFZ w uzasadnieniu.

Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów początkowa wysokość ryczałtu (R) określona zostanie przez dyrektora Oddziału Funduszu w oparciu o minimalne wymagania w zakresie wyposażenia, organizacji oraz minimalnych zasobów kadrowych, określone w ww. rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Natomiast dodatkowo, po upływie minimum 6 kolejnych miesięcy, licząc od pierwszego dnia realizacji umowy, dyrektor Oddziału Funduszu dokona weryfikacji stawek ryczałtu na podstawie uzyskanych w tym czasie danych sprawozdawczych.

- Ponadto, w dodawanym w § 12 ust. 12, precyzyjnie określono, że wysokość ryczałtu miesięcznego znajduje zastosowanie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano przeliczenia – czytamy w podsumowaniu.

Dowiadujemy się z niego również, że projekt zarządzenia Prezesa Narodowego  Funduszu  Zdrowia został przedstawiony do konsultacji zewnętrznych, w ramach których został przedstawiony do zaopiniowania właściwym w sprawie podmiotom: konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny, samorządom zawodowym (Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych) oraz reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców. Nie zgłoszono uwag. Treść zmian w zarządzeniu TUTAJ

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze