Nocna i świąteczna opieka zdrowotna na SOR. Prezes NFZ wskazał, jak liczony będzie ryczałt
NiŚOZ będzie działać na SOR od 30 czerwca. Niezbędne było określenie zasad ustalania ryczałtu miesięcznego dla podmiotów świadczących taką usługę w początkowym okresie ich funkcjonowania. Dlatego Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zmienił zarządzenie. Nowości wejdą w życie za miesiąc.

- Prezes NFZ zmienia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju POZ w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
- Chodzi o sposób wyliczenia stawek ryczałtu w początkowym okresie świadczenia takich usług przez szpitale
- Zmiany zaczną obowiązywać przed 30 czerwca, czyli z momentem, kiedy zaczną być świadczone usługi NiŚOZ na szpitalnych SOR
Szpitale organizują NiŚOZ na SOR
Szpitale posiadające w swojej strukturze organizacyjnej szpitalny oddział ratunkowy (SOR) mogą w terminie do 30 czerwca 2023 r. zorganizować tam miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
- Niezbędne było zatem określenie zasad ustalania ryczałtu miesięcznego dla tych podmiotów w początkowym okresie ich funkcjonowania. Jednocześnie, mając na uwadze to, iż dotychczasowe przepisy nie regulowały kompleksowo przedmiotowego zagadnienia (nie we wszystkich oddziałach wojewódzkich były obszary, w których świadczenia są realizowane przez kilka (więcej niż jeden) podmiotów zakwalifikowanych do PSZ i co za tym idzie, we wskazanych oddziałach nie było najniższej obowiązującej w województwie składowej ryczałtu za liczbę udzielonych porad lekarskich i wizyt pielęgniarskich, niezbędnej do ustalenia ryczałtu dla świadczeniodawcy rozpoczynającego udzielanie świadczeń), w tym celu wprowadzono nowy sposób ustalania wysokości ryczałtu – wyjaśnia Prezes NFZ w uzasadnieniu.
Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów początkowa wysokość ryczałtu (R) określona zostanie przez dyrektora Oddziału Funduszu w oparciu o minimalne wymagania w zakresie wyposażenia, organizacji oraz minimalnych zasobów kadrowych, określone w ww. rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
Natomiast dodatkowo, po upływie minimum 6 kolejnych miesięcy, licząc od pierwszego dnia realizacji umowy, dyrektor Oddziału Funduszu dokona weryfikacji stawek ryczałtu na podstawie uzyskanych w tym czasie danych sprawozdawczych.
- Ponadto, w dodawanym w § 12 ust. 12, precyzyjnie określono, że wysokość ryczałtu miesięcznego znajduje zastosowanie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano przeliczenia – czytamy w podsumowaniu.
Dowiadujemy się z niego również, że projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia został przedstawiony do konsultacji zewnętrznych, w ramach których został przedstawiony do zaopiniowania właściwym w sprawie podmiotom: konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny, samorządom zawodowym (Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych) oraz reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców. Nie zgłoszono uwag. Treść zmian w zarządzeniu TUTAJ
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)