×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Niższe ubezpieczenie dla szpitala za aktywne zarządzanie ryzykiem

Autor: rp.pl, RR/Rynek Zdrowia18 grudnia 2015 09:30

PZU utworzył Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, które ma umożliwić szpitalom efektywną ochronę ubezpieczeniową i aktywne zarządzanie ryzykiem. Obiecuje, że placówki wchodzące w skład TUW, w wyniku minimalizowania ryzyka wystąpienia szkody, zapłacą niższe składki ubezpieczeniowe.

Niższe ubezpieczenie dla szpitala za aktywne zarządzanie ryzykiem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak stwierdzono w komunikacie Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA, szpitale, które będą współpracowały w ramach TUW uzyskają możliwość rozpraszania ryzyka w ramach związków wzajemności dostosowanych do specyfiki danej grupy podmiotów medycznych. Dostaną też wsparcie w aktywnym zarządzaniu ryzykiem.

Czytaj: PZU TUW: powstaje Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych

Rzeczpospolita ("Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych pomoże w pracy nad jakością w szpitalach") nawiązuje do powołania PZU TUW i wskazuje, że bezpieczeństwo pacjenta to jeden z priorytetów Unii Europejskiej.

Tymczasem w Polsce ta problematyka jest marginalizowana, a w wielu szpitalach zdarzenia niepożądane są rzadko zgłaszane. Z tego powodu nie są wprowadzane korekty działań, które uchroniłyby pacjentów, lekarzy i szpitale przed ich powtórzeniem.

Dr Paweł Grzesiowski, przewodniczący Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, twierdzi, że brakuje fachowców wyspecjalizowanych w tej dziedzinie, a także efektywnych narzędzi analitycznych. Jego zdaniem personel medyczny nie jest przygotowany do zgłaszania powikłań i zdarzeń niepożądanych, ponadto obawia się konsekwencji.

Mimo to coraz więcej polskich szpitali dostrzega wagę tematu bezpieczeństwa, wdrażając u siebie nowoczesne procedury, uzyskując akredytacje i certyfikaty.

Czytaj: www.rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze