Niższe pensje przez Polski Ład. Ministerstwo obiecuje zwrot pieniędzy w ochronie zdrowia

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia10 stycznia 2022 13:48

Pracownicy, którzy otrzymali pensje za styczeń alarmują o kilkuset złotowych obniżkach przez Polski Ład. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wyrównanie źle obliczonych wynagrodzeń. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że obejmie ono również zatrudnionych w ochronie zdrowia.

Niższe pensje przez Polski Ład. Ministerstwo obiecuje zwrot pieniędzy również w ochronie zdrowia Fot. AdobeStock
  • Wprowadzony 1 stycznia program Polski Ład spowodował zamieszanie w wynagrodzeniach naliczanych w 2022 roku
  • Pracownicy, którzy otrzymali już pensję w styczniu alarmują o nawet kilkuset złotowych obniżkach, choć Polski Ład zakładał inaczej
  • Według najnowszego rozporządzenia ministra finansów osoby zarabiające do 12 800 zł brutto, którym błędnie wyliczono wynagrodzenie, mają jak najszybciej otrzymać wyrównanie
  • Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że wyrównanie to obejmie również pracowników ochrony zdrowia
  • Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał komunikaty do 30 tys. placówek medycznych, a z niektórymi będzie kontaktował się telefonicznie

Pensje w ochronie zdrowia. Zamieszanie z wynagrodzeniami przez Polski Ład

W sobotę, 8 stycznia, zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra finansów w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zgodnie z nim, wysokość zaliczki za styczeń powinna być pobierana w wysokości nie wyższej niż według zasad obowiązujących do 31 grudnia 2021 r. Dotyczy to pracowników i zleceniobiorców osiągających miesięczny dochód nie wyższy niż 12 800 zł brutto.

Najnowsze rozporządzenie MF jest efektem zamieszania wynikającego ze zmian podatkowych Polskiego Ładu, wprowadzonych od 1 stycznia 2022 r, przez który wynagrodzenia otrzymane w styczniu 2022 r. były w niektórych przypadkach nawet o kilkaset złotych niższe niż w ubiegłym roku. 

Zgodnie z tym rozporządzeniem pracownicy mają otrzymać wyrównanie błędnie naliczonych zaliczek, a jak zapewniał w trakcie sobotniej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller, wypłaty różnic mają rozpocząć się już w tym tygodniu.

Polski Ład. Ministerstwo Zdrowia zapewnia o wyrównaniu wynagrodzeń dla ochrony zdrowia

Po informacji rzecznika rządu Ministerstwo Zdrowia zakomunikowało, że zasady te odnoszą się również do osób zatrudnionych w ochronie zdrowia, a w razie wątpliwości zaprasza do zasięgnięcia porady.

- Identyczne zasady odnoszą się do pracowników sektora ochrony zdrowia. W razie wątpliwości zapraszamy do korzystania z LiveChat - podkreśliło Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

30 tys. komunikatów do placówek medycznych ws. wynagrodzeń od stycznia 2022

Przypomnijmy, że obecny na sobotniej konferencji dotyczącej Polskiego Ładu prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak poinformował, że NFZ włącza się w kampanię informacyjną w sprawie prawidłowego naliczania wynagrodzeń.

- Dziś wysłaliśmy 30 tys. komunikatów - do 30 tys. podmiotów medycznych trafiła informacja wyjaśniająca funkcjonowanie nowego rozporządzenia ministra finansów, a także prośba, aby postępować zgodnie z literą prawa - tłumaczył w trakcie konferencji.

- Chodzi o to, aby naliczając wynagrodzenia, naliczać je już w poniedziałek (10 stycznia - przyp. red.) w sposób prawidłowy, a także poinformować pracowników, jak będzie wyglądała sytuacja związana z wysokością wynagrodzeń - podkreślał prezes NFZ.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum