Nierówny dostęp do wentylacji mechanicznej. Powód: nie wszystkie oddziały NFZ rozliczyły nadwykonania

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 11 października 2019 12:17

Pacjenci czekają na włączenie do wentylacji mechanicznej. Te zostały wstrzymane, bo zdaniem świadczeniodawców ośrodków nie stać na dalsze finansowanie świadczeń. Jak wyjaśnia dr Robert Suchanke, prezes zarządu OZŚWM w pięciu województwach w Polsce NFZ proponują podpisywania ugód i wypłatę nadwykonań na poziomie 30-60 proc.

Nierówny dostęp do wentylacji mechanicznej. Powód: nie wszystkie oddziały NFZ rozliczyły nadwykonania
Fot. archiwum

Jak informuje na swojej stronie internetowej Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej (OZŚWM) zrzeszający świadczeniodawców, obecnie z pozaszpitalnej wentylacji mechanicznej korzysta w Polsce ponad 7 tys. pacjentów, z czego ponad 2 tys. nie jest objęte kontraktami z NFZ.

Zwiększenie liczby pacjentów kwalifikowanych do Programu Wentylacji Domowej jest konsekwencją większej dostępności stanowisk wentylacji nieinwazyjnej w szpitalach. Umożliwił to "Krajowy program zmniejszania umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc poprzez tworzenie sal nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej na lata 2016-2019" (POLVENT).

Obecnie w Polsce działa w ramach oddziałów pulmonologicznych 35 sal NWM dysponującej łącznie 140 łóżkami. Szacuje się, że dla zabezpieczenia populacji kraju potrzebne są 220 takie stanowiska. Im więcej pacjentów wentyluje się w szpitalu w danym województwie, tym większej liczby chorych wymagających NWM w domu należy się spodziewać.

Zdaniem przedstawicieli OZŚWM problem z rozliczeniem nadwykonań dotyczących domowej wentylacji mechanicznej dotyczy województw: dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. - Świadczeniodawcy otrzymali propozycje rozliczeń z części oddziałów NFZ na poziomie 30-60 proc. - wyjaśnia  na stronie związku prezes dr Suchanke.

Dodaje też, że z informacji zebranych od członków związku wynika, że nadal trzy województwa (dolnośląskie, małopolskie i świętokrzyskie) nie rozliczyły nadlimitowych pacjentów za 2018 rok. Taka sytuacja sprawia, że niemożliwym staje się dalsze kredytowanie NFZ z własnych środków świadczeniodawców wentylacji domowej.

Anna Leder rzecznik prasowy ŁOW NFZ w informacji nadesłanej do redakcji rynkuzdrowia.pl wyjaśnia, że nie jest prawdą, iż ich oddział nie reguluje płatności za nadwykonania.

- W roku 2019 w miesiącu czerwcu ŁOW NFZ przeznaczył dodatkową kwotę 401 314,96 zł, pokrywając tym samym 79 proc. rozliczonych przez świadczeniodawców kosztów świadczeń ponadlimitowych w świadczeniach dla pacjentów wentylowanych mechanicznie w warunkach domowych. Ponadto łódzki NFZ opłaci w 100 proc. wartość świadczeń wykonanych ponad umowę u pacjentów wentylowanych inwazyjnie w warunkach domowych w tym roku - wylicza Leder.

Podkreśla też, że nadwykonania za rok 2018, tak jak 2017 i 2016 zostały już pokryte w 100 proc.

Przypomnijmy. Wstrzymanie przyjęć pacjentów w ramach wentylacji pozaszpitalnej nastąpiło 16 września, w siedmiu województwach: dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, śląskim i świętokrzyskim.

We wtorek (17 września) minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że NFZ zapłaci za nadwykonania w świadczeniu wentylacji mechanicznej. Wkrótce pojawiła się informacja NFZ, że w większości województw fundusz rozliczył się lub wkrótce rozliczy z ośrodkami, więc problemu nie ma. W rzeczywistości nadwykonania uregulowały dwa z siedmiu województw: mazowieckie i opolskim. Tutaj też wznowiono przyjęcia chorych.

Także swoje zobowiązania stara się regulować Śląski OW NFZ. Jak wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl rzecznik prasowy oddziału Małgorzata Doros, Śląski OW NFZ uregulował w 100 proc. płatności za nadwykonania w wentylacji mechanicznej za 2018 r. Podkreśliła też, że w 2019 r płatnik sukcesywnie finansuje nadwykonania, obecnie za pierwsze półrocze w kwocie ok. 15,5 mln zł.

Świadczeniodawcy czekają na rozwiązanie problemów we wszystkich oddziałach. Tylko wtedy pacjenci, bez względu na miejsce zamieszkania, będą mieć równe szanse w dostępie do terapii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum