Niemieckie kasy chorych zapłacą za testy na zespół Downa

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 20 września 2019 08:20

Niemieckie kasy chorych będą w przyszłości pokrywać koszty testów wykrywających u nienarodzonych dzieci zespół Downa. Będzie to możliwe w uzasadnionych przypadkach i po konsultacji u lekarza.

Niemieckie kasy chorych zapłacą za testy na zespół Downa
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Decyzję w tej sprawie podjęła Wspólna Komisja Federalna, najwyższe gremium zajmujące się sprawami dotyczącymi ochrony zdrowia w Niemczech. Komisja argumentowała decyzję wyższym dobrem i ryzykiem związanym z alternatywnymi metodami badania. Warunkiem włączenia testów do katalogu świadczeń finansowanych przez kasy chorych jest informacja dla ubezpieczonych. Odpowiednia decyzja ma jednak zapaść dopiero pod koniec 2020 roku.

Temat budzi w Niemczech wielkie kontrowersje. Badanie krwi pozwala z wielkim prawdopodobieństwem ustalić, czy u dziecka istnieje specjalna forma trisomii, m.in. zespół Downa. Do czasu dopuszczenia testów w roku 2012 było to możliwe jedynie poprzez badanie wód płodowych i łożyska. Badania tego typu wiążą się jednak z ryzykiem poronienia. Te inwazyjne metody są refundowane przez kasy chorych, a bezpieczne testy krwi jak dotąd trzeba płacić prywatnie.

Przeciwko wpisaniu testów do katalogu świadczeń refundowanych przez kasy chorych protestowały liczne organizacje na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Obawiają się one, że w przyszłości nie przyjdzie już na świat żadne niepełnosprawne dziecko.

Czytaj: dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum