Niemcy: z powodu zakażeń EHEC szpitale mają problemy finansowe

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2011 09:46

Szpitalom, które opiekują się zakażonymi bakteria E. coli, kończą się pieniądze i zapasy krwi. Niemiecki związek kas chorych szacuje, że szpitale w północnych Niemczech leczące ofiary epidemii pilnie trzeba wesprzeć kwotą 100 tys. euro na placówkę.

Niemcy: z powodu zakażeń EHEC szpitale mają problemy finansowe
Liczba zachorowań spada, jednak ich skutki rujnują niemieckie szpitale, które nie są w stanie wziąć na siebie kosztów epidemii.

W Hamburgu i Bremie, gdzie bakteria zbiera największe żniwo, na oddziałach 17 szpitali leży kilkuset ciężko chorych. Nawał pacjentów jest tak wielki, że odwołuje się planowane operacje, a lżej chorzy są wypisywani domów.

Szefowie klinik przypominają, że rachunki za leczenie, będą musieli pokryć sami. Kontrakty z kasami chorych m.in. na dializy nie przewidziały bowiem takiego wzrostu liczby pacjentów. Dlatego kasy - zgodnie z przepisami - pokryją tylko 35 proc. kosztów procedur medycznych, które przekraczają kontrakty.

Federalny minister zdrowia Daniel Bahr obiecuje, choć nie podaje szczegółów, że żaden szpital nie pójdzie przez epidemię z torbami. Oprócz pieniędzy szpitalom zaczyna brakować krwi, którą przetacza się ciężko chorym pacjentom.

Więcej: http://wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum