Niemcy: szpitale operują pomimo braku doświadczenia

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2019 08:18

Wiele szpitali w Niemczech przeprowadza skomplikowane operacje, pomimo że nie mogą one wykazać się wymaganą minimalną liczbą tego rodzaju kompleksowych zabiegów. Nie ponoszą za to żadnych konsekwencji.

 Niemcy: szpitale operują pomimo braku doświadczenia
Fot. materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Jak wynika z analizy przedstawionej przez Fundację Bertelsmanna, w roku 2017 prawie 460 z 1150 klinik w Niemczech podejmowało się kompleksowych operacji, pomimo że nie mogły wykazać się wymaganym w tym względzie doświadczeniem i rutyną, tzn. określoną przez ustawodawcę minimalną liczbą podobnych zabiegów. Odsetek klinik nie stosujących się do tego wymogu wynosił prawie 40 proc., a konkretnie oznacza to prawie 4300 operacji.

Od roku 2004 w Niemczech obowiązują minimalne, wymagane liczby dla różnych operacji w roku, jakimi szpital musi się wykazać dla udowodnienia swojego doświadczenia - informuje portal dw.com. W przypadku transplantologii ma być to przynajmniej 20 przeszczepów wątroby i 25 przeszczepów nerek rocznie, w przypadkach przeszczepów komórek macierzystych co najmniej 25 operacji, a przy wszczepianiu stawu kolanowego przynajmniej 50 zabiegów rocznie.

Odpowiednie przepisy kodeksu prawa socjalnego miały zagwarantować, że trudne operacje będą przeprowadzane tylko w klinikach, które mogą wykazać się przynajmniej wymaganą liczbą zabiegów, czyli wymaganym doświadczeniem na tym polu. Zostało udowodnione, że w szpitalach, które przeprowadzają więcej operacji danego typu, rzadziej dochodzi do komplikacji czy przypadków zgonu - wyjaśnia Fundacja Bertelsmann.

Jak wynika z badań Fundacji Bertelsmanna, jedna czwarta klinik, które przeprowadzały operacje w roku 2017, nie przedstawiała pełnej dokumentacji. Szereg szpitali nie chciało w ogóle poinformować, czy spełniają stawiane wymagania. Do tej pory brak takich sprawozdań nie miał żadnych konsekwencji.

Fundacja Bertelsmanna domaga się ostrzejszych kontroli sprawozdań jakościowych przez wspólną federalną komisję, w której zasiadają lekarze wspólnie z przedstawicielami klinik i kas chorych. W opinii ekspertów fundacji, szpitale, które nie dotrzymują standardów, powinny zostać obłożone sankcjami. W przypadku niedotrzymywania standardów kasy chorych mogłyby np. nie płacić za przeprowadzone operację, a same kliniki nie miałyby zezwolenia na oferowanie takich zabiegów.

Czytaj: dw.com

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum