Niemcy: stąd również emigrują lekarze, bo chcą lepiej zarabiać

Autor: wp.pl/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2018 18:24

Obecnie więcej niemieckich lekarzy opuszcza rynek pracy niż go zasila. Wielu wyjeżdża do Szwajcarii i innych krajów, gdzie oferuje się im lepsze warunki niż w Niemczech. Dlatego potrzebne jest wsparcie - informuje serwis Wirtualna Polska.

FOT. Robert Couse-Baker/Flickr.com (CC BY 2.0); zdjęcie ilustracyjne

Jan Gluza, polski lekarz pracujący w klinice w Oberhausen, nie ma trudności w porozumieniu się w języku niemieckim. - Ale wielu zagranicznych lekarzy je ma i koledzy muszą przejmować ich zadania. Pacjenci skarżą się, że lekarze nie rozumieją, co się do nich mówi - przyznaje Gluza.

Aby temu przeciwdziałać, w 2015 roku zaostrzono wymagania dotyczące stopnia znajomości języka. Zamiast zwykłego certyfikatu B2, wymagany jest od zagranicznych lekarzy egzamin z języka niemieckiego na poziomie C1. Egzamin jest warunkiem uznania kwalifikacji zawodowych. Najczęściej ma formę wywiadu lekarskiego lub stawiania diagnozy. Egzaminu nie zdaje średnio od 30 do 50 proc. kandydatów.

Roczna pensja (w zależności od układu zbiorowego) u zachodnich sąsiadów to dla lekarzy rezydentów od 51 tys. euro, dla lekarzy specjalistów od 68 tys. euro. Ich czas pracy jest jednak znacznie krótszy: lekarze rezydenci mogą pracować ok. 45,8 godzin tygodniowo, a lekarze specjaliści ok. 46,1 godzin.

Szacuje się, że do 2020 r. w niemieckim systemie ochrony zdrowia będzie będzie brakowało na ok. 74 tys. lekarzy. Największe zapotrzebowanie występuje na wschodzie Niemiec i w obszarach wiejskich.

Więcej: finanse.wp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum