Niemcy: pacjenci czekają tygodniami na termin u specjalisty, prywatni krócej

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2020 08:44

Szukając pomocy kardiologa, neurologa czy innego lekarza specjalisty w Niemczech, trzeba mieć stalowe nerwy. Czas oczekiwania na termin wynosi ponad trzy tygodnie - alarmuje Deutsche Welle.

W przypadku ostrych problemów zdrowotnych, w znalezieniu szybkiego terminu pomaga od stycznia serwis telefoniczny.. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Portal dw.com informuje, że wprawdzie więcej niż połowa ankietowanych Federalne Stowarzyszenie Lekarzy Kas Chorych (KVB) dostawała w ciągu trzech dni termin u lekarza pierwszego kontaktu, ale tylko co czwarty pacjent miał taką możliwość u specjalisty.

O ile w przypadku lekarza pierwszego kontaktu termin wizyty otrzymuje od razu 37 proc. pacjentów, o tyle u specjalisty dostaje go tylko 16 proc. Podane liczby są wartościami średnimi. Podając je niemieckie ministerstwo zdrowia powołuje się na coroczne badania prowadzone przez KVB w grupie 6 tys. pacjentów ubezpieczonych ustawowo i prywatnie.

Z badań KVB z sierpnia 2018 r. wynika, że prywatni pacjenci są z reguły obsługiwani szybciej. Tylko 18 proc. z nich musi czekać ponad trzy tygodnie na termin u specjalisty. Inaczej niż w przypadku ubezpieczonych ustawowo (33 proc.). Szczególnie duże zapotrzebowanie dotyczy psychologów, psychiatrów, neurologów, kardiologów i radiologów. Co prawda nie ma danych, które wskazywałyby na specjalistyczne placówki medyczne z najdłuższym czasem oczekiwania na termin. Ale wskazówek dostarczają punkty obsługi terminów przy KVB, jak poinformował resort zdrowia. Mają one za zadanie w przeciągu czterech tygodni zapewnić pacjentowi termin u specjalisty.

W przypadku ostrych problemów zdrowotnych u pacjentów ubezpieczonych ustawowo pomocy w znalezieniu szybkiego terminu udziela działający od początku stycznia serwis telefoniczny pod numerem: 116 117. Pacjenci otrzymają wstępną ocenę, jak szybko muszą skorzystać z pomocy lekarza i w razie potrzeby zostają skierowani do specjalistycznej praktyki lub kliniki.

Czytaj: dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum