Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 17-01-2013 20:01

Niemcy chętnie zatrudnią polskich lekarzy

W wielu niemieckich szpitalach brakuje lekarzy i personelu medycznego. Lekarzy poszukuje się w innych krajach. Wystarczy dobra znajomość języka niemieckiego.

Jak za Deutsche Welle podaje Gazeta Wyborcza, mimo że lekarze i pielęgniarki z krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej są dobrymi fachowcami, decydujące znaczenie dla ich przyszłych pracodawców ma również stopień opanowania przez nich języka niemieckiego.

Lekarze najczęściej przybywają do Niemiec z krajów Europy Środkowej i Wschodniej takich jak Polska i Rosja. Również z krajów Europy Południowo-Wschodniej jak Rumunia, Grecja, Chorwacja, Serbia, Albania, Kosowo czy Bośnia i Hercegowina. Od wybuchu kryzysu zadłużenia do pracy w niemieckich placówkach ochrony zdrowia przyjeżdżają również lekarze z Hiszpanii.

Dzięki ustawie z dnia 1 kwietnia 2012 r. o uznaniu kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą, uzy urzędowego zezwolenia na wykonywanie zawodu lekarza w Niemczech, nie jest już powiązane z obywatelstwem lekarza. Ale lekarze z krajów spoza UE muszą poddać się dodatkowemu egzaminowi, mającemu na celu stwierdzenie czy kwalifikacje lekarza z zagranicy są równoważne ze zdobytymi w RFN.

Więcej: www.gazeta.pl