Niektóre operacje robotem Da Vinci będą refundowane?

Autor: Radio Wrocław/Rynek Zdrowia • • 26 października 2017 13:39

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, który jako pierwszy w Polsce kupił robota Da Vinci, czekał na decyzję refundowania zabiegów tym nowoczesnym urządzeniem od 7 lat.

Niektóre operacje robotem Da Vinci będą refundowane?
Da Vinci został zainstalowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu w 2010 r. Fot. WSS we Wrocławiu

Da Vinci został zainstalowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu w 2010 roku. Kosztował ponad 9 mln zł. Dotychczas operacje robotem były opłacane z grantów naukowych lub środków fundacji wspierającej placówkę. Lekarze wielokrotnie przypominali, że urządzenie jest wykorzystywane w zaledwie 10 procentach, choć jest bardzo skuteczne, rany po takich zabiegach goją się lepiej, a pacjenci szybciej wracają do zdrowia - informuje Radio Wrocław.

Jeśli chodzi o refundację zabiegów z zastosowaniem da Vinci, pierwsza decyzja AOTMiT była negatywna, druga - już w części pozytywna. Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytania Radia Wrocław napisało, że jest zgoda na finansowanie trzech rodzajów operacji: raka jelita grubego, prostaty i macicy.

Obecnie w resorcie zdrowia toczą się prace mające na celu nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Więcej: www.radiowroclaw.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum