Niedzielski obiecuje ponad 1 mld zł na wycenę świadczeń medycznych

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia08 września 2021 13:40

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w środę, 8 września, omówił zwiększenie wyceny świadczeń medycznych. Szef resortu zapowiedział przekazanie ponad 1 mld złotych na wynagrodzenia w szpitalach.

Niedzielski przekazał informację o środkach na świadczenia zdrowotne. Fot. PAP/Marcin Obara
  • Rząd dwoi się i troi, żeby zatrzymać protest medyków, który 11 września odbędzie się w Warszawie
  • W środę 8 września odbyła się wspólna konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i p.o. prezesa NFZ Filipa Nowaka
  • Głównym tematem spotkania było zwiększenie wyceny świadczeń medycznych, w tym wzrostu wynagrodzeń medyków
  • Jak zaznaczył szef resoru zdrowia, zostanie przeznaczone na szpitalnictwo ponad 1 mld złotych

Przypomnijmy, we wtorek 7 września Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wzroście wycen dla ratowników medycznych. Dobokaretka wzrośnie w zależności od rodzaju ambulansu o ponad 1000 lub 1400 zł. Dzięki temu tylko w tym roku do stacji pogotowia ratunkowego w całej Polsce ma trafić dodatkowe 60 mln zł.

Wypracowane rozwiązanie dla szpitalnictwa

Jak zaznaczył w trakcie konferencji 8 września minister zdrowia Adam Niedzielski, obecnie trwa gorący okres dyskusji i rozmów, a także wiele środowisk medycznych przygotowuje się do protestu. Zapewnił jednak że, że cały czas trwają rozmowy na temat wynagrodzeń medyków.

- Staramy się rozmawiać i podawać rozwiązania dla środowisk medycznych. Wypracowaliśmy o 30 proc. wyższą stawkę za dobokaretkę. Zostało to dobrze odebrane, ale sprawiło, że obecnie mamy jedynie 4 proc. karetek jest niedostępnych - stwierdził minister.

Czytaj również: Niedzielski: spotkałem się ze środowiskiem farmaceutów. "Wycofali się z protestu"

Jest nowa wycena dobokaretki. Zacznie obowiązywać od 1 października

Miliardy dla szpitali i lekarzy

Minister zapewnił, że po rozmowach z dyrektorami szpitali pojawił się dodatkowy postulat o przeznaczeniu dodatkowych środków na regulacje wewnętrzne, wynagrodzeniowe. Dodatkowe środki mogłyby pomóc w częściowym uregulowaniu tego problemu.

- Wypracowaliśmy rozwiązanie i realne wzmocnienie, które pomoże w uregulowaniu wynagrodzeń. Przeznaczymy 1 mld 200 mln zł w drugim półroczu na zwiększenie tzw. wycen świadczeń zdrowotnych - ogłosił minister Niedzielski.

Sprawdź: Protest medyków. - Rządowi nie uda się poróżnić środowiska - zapewnia Wojciech Szaraniec

Niedzielski: O 7 punktów proc. zwiększymy wyceny w szpitalnictwie

- Oznacza to w gruncie rzeczy, że o 7 punktów proc. zwiększymy wyceny w szpitalnictwie, w części ryczałtowej. Przeznaczymy dla szpitali powiatowych 750 mln w perspektywie półrocza, aby uregulować wynagrodzenia i ich zwiększenie pozostałych zawodów, które nie były beneficjentami rozwiązań z minimalnym wynagrodzeniem - dodał.

- Tak jak pan minister zauważył, to jest niebagatelna kwota 1,2 mld zł, która zostanie przeznaczona dla szpitali. Dla przykładu z Dolnego Śląska mogę podać, że szpital w Świdnicy otrzyma środki w wysokości 2 mln zł. Szpital w Oławie natomiast 700 tys. zł - podkreślił również będący na konferencji p.o. prezesa NFZ Filip Nowak.

- Mamy częste spotkania ze środowiskiem medycznym. Czy to z konwentem szpitali powiatowych, czy to z konwentem starostów, czy to z unią szpitali klinicznych, czy to z poszczególnymi szpitalami na indywidualnych rozmowach. Dlatego wiemy, jak istotna jest polityka wynagrodzeń w placówkach - dodał Nowak.

Minister zdrowia zapowiada 400 mln zł na wyceny u lekarzy specjalistów

Minister zdrowia zapowiedział także przeznaczenie 400 mln zł na wyceny u specjalistów, aby funkcjonowali w ramach rynku publicznego.

- Bardzo istotne jest to, na co zostaną przeznaczone te środki. To są środki przede wszystkim na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną - tłumaczył szef NFZ.

- To jest konsekwentne działanie zmierzające do tego, aby wzmocnić tę część rynku medycznego finansowanego przez płatnika publicznego. Żeby zachęcić i uatrakcyjnić również prace w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, tak aby odciążyć szpitale z tych procedur medycznych, które niekoniecznie muszą być wykonywane w ramach hospitalizacji - dodał Nowak.

- Myślę, że to są najważniejsze elementy z tego, co chcemy wprowadzić w najbliższym czasie. Warto zaznaczyć, że regulacja dotycząca ryczałtu będzie skutkować od pierwszego lipca, czyli mówimy o całym drugim półroczu tego roku - podsumował Nowak.

Czytaj: Nowa wycena dobokaretki szansą do dyskusji?i Niedzielski o wynagrodzeniach medyków

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum