Niedzielski o reformie szpitali w Polsce: ten dzień zapisze się w historii szpitalnictwa

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia30 grudnia 2021 11:26

Dziś uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa. Przedstawimy publicznie do konsultacji projekt ustawy, która - mam nadzieję - będzie swoistą konstytucją szpitalnictwa w Polsce - powiedział w czwartek, 30 grudnia, minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia przedstawił najważniejsze założenia projektu ustawy modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.

Niedzielski o reformie szpitali w Polsce: ten dzień zapisze się w historii szpitalnictwa
Adam Niedzielski. Foto: Ministerstwo Zdrowia
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił w czwartek, 30 grudnia, założenia projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa
  • - Dziś uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa. Przedstawimy publicznie do konsultacji projekt ustawy. Ustawy, która - mam nadzieję - będzie swoistą konstytucją szpitalnictwa w Polsce- powiedział szef resortu zdrowia
  • Projekt ustawy zakłada m.in. powołanie Agencji Rozwoju Szpitali, profesjonalizację zarządzania placówkami, a także zmiany w systemach finansowania

Sprawdź: Od 1 stycznia widmo paraliżu w jednym z największych szpitali dziecięcych w Polsce

Niedzielski o reformie szpitali w Polsce: ten dzień zapisze się w historii 

- Dzisiejszy dzień, to dzień który zapisze się w historii szpitalnictwa w Polsce. Dziś uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa. Dzisiaj przedstawimy publicznie do konsultacji projekt ustawy. Ustawy, która - mam nadzieję - będzie swoistą konstytucją szpitalnictwa w Polsce, bo będzie na długie lata określała zasady funkcjonowania szpitali, zasady ich restrukturyzacji, zasady tego jak szpitalnictwo w Polsce będzie modernizowane, jak będzie się rozwijało - powiedział w czwartek, 30 grudnia, minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji zorganizowanej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Projekt, o którym mówił szef resortu zdrowia, to ustawa o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.

- Zawiera pewien zestaw regulacji, który w rożnych sferach ma doprowadzić do tego, że system szpitalnictwa będzie i w lepszej kondycji finansowej, z drugiej strony będzie zapewniał taką jakość świadczenia, takie usługi, które będą z punktu widzenia pacjenta oceniane pozytywnie. Głównym założeniem tego projektu jest również to, że chcemy bardzo sprofesjonalizować zarządzanie szpitalami, bo widzimy, że także w tym obszarze jest potencjał do poprawy – wyjaśnił.

Jak tłumaczył Niedzielski tym, co przesądziło o konieczności wdrożenia reformy szpitalnictwa w Polsce, jest okres pandemii, który pokazał, jak ważna jest koordynacja w ochronie zdrowa.

- Pewien mechanizm, który pozwala w skali regionu i kraju prowadzić skoordynowana politykę, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Tak jak mówiliśmy o kilku przypadkach szpitali, czy właścicieli szpitali, którzy nie wykazywali chęci współpracy przy organizacji miejsc covidowych. Widzimy wyraźnie, że minister zdrowia musi mieć takie instrumenty, które pozwalają taką niechęć i takie bariery przełamywać -doprecyzował szef resortu zdrowia.

Co zakłada reforma szpitali? Powstanie Agencja Rozwoju Szpitali

Główne założenia programu reformy szpitali, które wymienił minister zdrowia to:

  • Agencja Rozwoju Szpitali
  • profesjonalizacja kadry zarządzającej
  • modyfikacja systemu finansowania szpitalnictwa

- Konieczność koordynacji, to niejedyny argument, aby na nowo zdefiniować zasady szpitalnictwa. Naszym zdaniem nadzór właścicielski, który jest prowadzony nad szpitalami pozostawia wiele do życzenia i tu chcemy zaproponować rozwiązanie w postaci Agencji Rozwoju Szpitali, która będzie dystrybuowała środki europejskie na modernizację szpitalnictwa, ale będzie również pomagała wszystkim szpitalom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej przeprowadzać proces restrukturyzacji - zapowiedział minister zdrowia.

Wskazał, że agencja ma stanowić wyraźny ośrodek odpowiedzialności finansowej.

- Tak, jak mamy regulatora w postaci ministerstwa zdrowia, tak jak mamy płatnika w postaci Narodowego Funduszu Zdrowia, tak będzie ośrodek nadzoru właścicielskiego w postaci Agencji Rozwoju Szpitalnictwa.

Wcześniej pisaliśmy: Jest projekt ustawy o modernizacji szpitali. Zakłada stworzenie ARS i kategoryzację placówek

Egzamin państwowy dla szefów szpitali

Niedzielski mówił również o poprawie jakości zarządzania szpitalami.

- Będziemy chcieli sprofesjonalizować kadrę zarządzającą, wprowadzimy wymóg egzaminu państwowego. Żeby zarządzać tak dużą jednostką jak szpital, nie można opierać się na intuicji, to musi być dobrze przygotowany menedżer, który wykorzystuje różne, zaawansowane narzędzia kontrolingowe - wymieniał.

Czytaj także: 33 zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. Dotyczą m.in. pielęgniarek, ratowników, NFZ i leków

"Będziemy wycofywali się stopniowo albo zmniejszali skalę finansowania ryczałtowego"

Kolejnym elementem projektu ustawy, na który zwrócił uwagę minister zdrowia, jest "kwestia zdefiniowania na nowo zasad funkcjonowania sieci szpitali".

- To naturalna konsekwencja tego, że porządkując cały system szpitalnictwa musimy również uporządkować zasady funkcjonowania sieci szpitali w Polsce - dodał. 

I wyjaśniał: Zmiany, które w tym zakresie dokonamy na pewno będą przede wszystkim brały pod uwagę fakt, że będziemy wycofywali się stopniowo albo zmniejszali skalę finansowania ryczałtowego, bo państwo polskie ma już środki na to, żeby płacić za nadwykonania, żeby płacić za zrealizowane kontrakty i ta siła finansowa państwa pozwala na wzięcie  pełnej odpowiedzialności za wielkości kontraktowe.

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że konsultacje projektu potrwają miesiąc.

- Mam nadzieję, że w wyniku konsensusu ten projekt trafi do Sejmu i przez Sejm przejdzie, definiując na nowo, na wiele lat, zasady funkcjonowania szpitalnictwa w Polsce - dodał.

Czytaj również: Jest projekt ustawy o modernizacji szpitali. Zakłada stworzenie ARS i kategoryzację placówek

Ważne zmiany w ustawie o jakości. Akredytacja szpitali nie dla prezesa NFZ

 Sprawdź: Milion Polaków z nowotworami i 131 rezydentów onkologii. Specjalizacja dla "pasjonatów i naukowców"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum