Niedzielski o podwyżkach medyków: pracodawcy otrzymają dodatki dla pracowników. Nie mogą pomniejszać wynagrodzeń

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP30 czerwca 2021 08:43

Od 1 lipca realizowanych będzie kilka projektów dotyczących wynagrodzeń w systemie opieki zdrowotnej. Dotyczy to m.in. dodatków - powiedział we wtorek minister Adam Niedzielski. Mówił też o dodatkach covidowych

Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz p.o. prezesa NFZ Filip Nowak / PAP/Radek Pietruszka
  • Dodatki będą jako ryczałt przekazywane pracodawcy, a pracodawca jest zobowiązany ustawowo, żeby nie pomniejszać wynagrodzeń pracowniczych - mówił Niedzielski
  • Ważne jest uproszczenie systemu, wynagrodzeń w ochronie zdrowia, dlatego w okresie przejściowym możliwe są pewne niepokoje - przekonywał szef resortu zdrowia.
  • Dotyczy to m.in. kwestii dodatków, które budziły tak wiele kontrowersji. Tutaj stosujemy specjalne rozwiązanie - dodał.

Niedzielski uczestniczył w spotkaniu Przewodniczących Regionalnych Sekcji Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność". Rozmawiano na nim o wzroście wynagrodzeń pracowników medycznych.

Po zakończeniu spotkania minister, na wspólnej konferencji z przewodniczącą Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia KK NSZZ "Solidarność" Marią Ochman, podkreślił, że od 1 lipca realizowane będzie kilka projektów dotyczących wynagrodzeń w systemie opieki zdrowotnej.

Dodatki przekazywane pracodawcy jako ryczałt

- Dotyczy to m.in. kwestii dodatków, które budziły tak wiele kontrowersji. Tutaj stosujemy specjalne rozwiązanie, które polega na tym, że te dodatki będą jako ryczałt przekazywane pracodawcy, a pracodawca oczywiście jest zobowiązany ustawowo, żeby nie pomniejszać wynagrodzeń pracowniczych - podkreślał.

Niedzielski ocenił, że przez lata kształtowania się systemu opieki zdrowotnej w Polsce doszło do szalonego skomplikowania systemu wynagrodzeń i systemu finansowania. Jak mówił, ważne jest uproszczenie tego systemu, dlatego w okresie przejściowym możliwe są pewne niepokoje. Dodał, że w dyskusji publicznej o dodatkach i minimalnych wynagrodzeniach pojawiało się wiele manipulacji.

Czytaj również:

Pielęgniarki nie składają broni: "Jedno życie - jeden etat’’. Ptok: będzie druga fala protestów i strajków

Pielęgniarki pokazały paski. Na niektórych widać 2,5 tys. zł "na rękę"

Dodatek covidowy

Minister przypomniał również, że niedawno zadecydowano, by jednorazowy dodatek covidowy w wysokości 5 tys. zł otrzymali również ci pracownicy, którzy dotychczas nie pobierali takiej formy wynagrodzenia.

- Podpisaliśmy umowę z blisko tysiącem szpitali w tej sprawie i już około 24 mln zł z przewidywanej puli ok. 300 mln zł jest powoli przekazywane do systemu szpitalnictwa - zaznaczył.

Ogólnopolski protest ratowników medycznych. Domagają się podwyżek i własnej ustawy. Pikiety w siedmiu miastach

 Piloci LPR protestowali przed Ministerstwem Zdrowia: „Z Covidem walczymy dodatku nie widzimy”

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum