Niedzielski o makroekonomii i zdrowiu: będzie coraz bardziej znaczące w gospodarce

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia/Poznański Kongres Gospodarczy20 października 2022 16:30

- Sektor ochrony zdrowia staje się coraz ważniejszy z uwagi na demografię. Rodzi to większe zapotrzebowanie na usługi zdrowotne. Potrzebujemy nowocześniejszych terapii i usług związanych z monitorowaniem stanu zdrowia - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas Poznańskiego Kongresu Gospodarczego.

Niedzielski o makroekonomii i zdrowiu: będzie coraz bardziej znaczące w gospodarce
Panel „Zdrowie jako marka Wielkopolski” w ramach Poznańskiego Kongresu Gospodarczego. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
  • Na temat zdrowia nie należy patrzeć wyłącznie w sposób jednostronny, że jest to kwestia wizyt u lekarza czy szpitali - zaznaczył podczas Poznańskiego Kongresu Zdrowotnego minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Zdrowie staje się bardzo ważnym elementem gospodarki - przesądzało bardzo często o tym, czy kraje, regiony zajmowały dobre miejsca w wyścigu gospodarczym - dodał
  • To kwestia kondycji zdrowotnej, jak efektywnie jesteśmy w stanie pracować - kontynuował minister

Efektywność pracy i PKB a zdrowie

Jak mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie sesji nt. zdrowia Poznańskiego Kongresu Gospodarczego, efektywność pracy mierzona jest produktem krajowym brutto przypadającym na mieszkańca.

- Bardzo często myślimy, że to jest kwestia wyłącznie technologii, poziomu produkcyjnego, na którym jesteśmy, a zapominamy, że bardzo często produktywność jest uwarunkowana tym, ile w zdrowiu w ciągu roku jesteśmy w stanie funkcjonować, jaką mamy zdrowotność, która przesądza o tym, ile dni w roku jesteśmy w stanie pracować - podkreślił.

Drugim wymiarem, na który zwrócił uwagę Niedzielski jest to, że zdrowie to nie tylko kwestia wydatków na leczenie, ale że staje się bardzo ważnym sektorem gospodarki.

- Rachunek, w którym deklarujemy, że po jednej stronie wydatki na zdrowie będą szły w górę w najbliższym czasie do blisko 7 proc. PKB, oznacza po tej drugiej bilansującej stronie, że te pieniądze będą trafiały do konkretnego sektora, będą przeznaczone na leki, wyroby medyczne, działalność gospodarczą w zakresie medycznym o bardzo różnym charakterze. To będzie również napędzało rozwój sektorów związanych z tymi elementami - zaznaczył.

Znaczenie zdrowia w gospodarce wzrośnie

W ocenie Niedzielskiego "zdrowie jako temat będzie w najbliższych latach stawał się coraz bardziej znaczący w gospodarce". - Nie tylko ze względu na to, że mamy rosnące nakłady, ale chociażby ze względu na to, że mamy starzejące się społeczeństwo, które będzie wymagało coraz większego zaopiekowania, coraz większej liczby usług zdrowotnych o bardzo różnym charakterze - wskazał.

- Nie chodzi tutaj tylko i bezpośrednio o leczenie w przychodniach, szpitalach, ale o opiekę domową, rozwój technologiczny związany z nowoczesnymi technologiami monitorowania stanu zdrowia. Uciekamy od instytucjonalnego leczenia pacjenta w przychodniach, szpitalach, szczególnie w opiece długookresowej - wyjaśniał Adam Niedzielski.

- To oznacza pewną zachętę, pewien popyt na innowacje, na nowe technologie, a one pojawiają się nie tylko w wyniku popytu, ale i w wyniku tego, że muszą znajdować się środki na badania, które są fundamentem czy podwaliną tego, żeby takie technologie powstawały - tłumaczył minister.

Zdrowie to istotna składowa PKB

Prezes Agencji Badań Medycznych dr Radosław Sierpiński wspomniał o coraz częściej odnotowywanej tendencji - w krajach Europy Zachodniej sektor zdrowotny stanowi istotną część składową produktu krajowego brutto.

- Jakby kiedyś ktoś mi powiedział, że biotechnologia czy sektor life science jest porównywalny z sektorem motoryzacyjnym, czy nawet sektorem energetycznym, jeżeli chodzi o generowanie miejsc pracy, czy wysokość pensji, nie uwierzyłbym. A dokładnie tak się teraz mówi - zaznaczył.

- W krajach Beneluksu, w Holandii, w Danii mówi się o tym, że ten sektor zajmuje trzecie miejsce "na pudle", czyli mówimy o bardzo konkretnej kontrybucji: czy podatkowej, czy jeżeli chodzi o miejsca pracy i możliwości rozwoju - dodał.

Poznański Kongres Gospodarczy odbywa się w Poznaniu w dniach 20-21 października. Wydarzenie wypełnione jest eksperckimi panelami, których celem, jak tłumaczy organizator wydarzenia - Instytut Poznański - jest "zwiększenie i wykorzystanie potencjału Wielkopolski dla rozwoju całej Polski". Spotkania są wielotematyczne i mają charakter biznesowy, ekonomiczny, administracyjny, społeczny, samorządowy oraz polityczny. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum