Nie wszystkie szpitale akceptują propozycje nowych kontraktów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2009 11:15

Jeśli większość szpitali nie podpisze umów na 2010 r., to w styczniu i w lutym lekarze będą leczyć według kontraktów obowiązujących w 2009 roku.

Jednak dyrektorzy placówek pytają, gdzie są te pieniądze, bo zmiany w propozycjach kontaktów są pozorne.

Według Tomasza Leonkiewicza, dyrektora do spraw lecznictwa Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie, ze wstępnej lektury warunków dla szpitala w ogóle nie widać zwiększenia kwot.

– Pieniędzy mamy mieć tyle samo co w tym roku. Nie możemy zaakceptować takiego rozwiązania.

Na nowe warunki nie zgadza się też lubelski Szpital Kliniczny nr 4. Poprzednia propozycja NFZ przewidywała w kontrakcie kwotę niższą o 4 mln złotych od tej zapisanej w tegorocznym kontrakcie, nowa – o 3,2 mln zł niższą.

Takie stanowisko szpitali, które nie są usatysfakcjonowane nowymi propozycjami kontraktów, zaskoczyło dyrektora lubelskiego oddziału NFZ, Tomasza Pękalskiego. Jego zdaniem propozycje kontraktów są najlepszymi możliwymi rozwiązaniami. Podobne rozczarowanie panuje wśród dyrektorów na Warmii i Mazurach. Tam centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przyznała dodatkowo 29 mln zł.

Te pieniądze miały wystarczyć, by spełnić podstawowy warunek placówek: kontrakty na 2010 rok nie mogą być niższe niż tegoroczne. Okazało się, że Fundusz znalazł środki, przesuwając je z funduszy na przyszpitalne poradnie specjalistyczne. Chciał im obniżyć kontrakty o 10–15 proc. Na to szpitale nie chcą się zgodzić.

Mirosław Pampuch, starosta olsztyński oczekuje, że Fundusz nie złamie przyrzeczenia, które złożyli Związkowi Powiatów Polskich minister zdrowia i prezes NFZ:

– Otrzymaliśmy wtedy zapewnienie, że dodatkowe pieniądze dla szpitali będą pochodziły z oszczędności na lekach i rezerwy funduszu, a nie z zabierania ich poradniom specjalistycznym.

Negocjacje trwają. Jeśli większość szpitali nie podpisze umów na 2010 rok, w styczniu i w lutym lekarze będą leczyć według kontraktów obowiązujących w 2009 roku. W tym czasie NFZ powinien rozpisać i rozstrzygnąć konkursy na 2010 rok.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum