×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nie wszyscy ratownicy otrzymali podwyżki. MZ: wystarczy dobra wola dyrektorów szpitali

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia12 grudnia 2017 10:06

W lipcu, po protestach, minister zdrowia na mocy porozumienia z Komitetem Protestacyjnym oraz Sekcją Krajową PRiRM NSZZ "Solidarność" gwarantował podwyżkę wynagrodzenia ratownikom medycznym, jednak większość ratowników jej nie otrzymała.

Nie wszyscy ratownicy otrzymali podwyżki. MZ: wystarczy dobra wola dyrektorów szpitali
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ratownicy mieli otrzymać podwyżki - 400 zł brutto od 1 lipca 2017 r. i kolejne 400 zł od 1 stycznia 2018 r. - niezależnie od tego, gdzie pracują - informuje gazetaprawna.pl

Dyrektorzy szpitali wyjaśniają jednak, że nie ma podstaw prawnych do ich wypłacenia. MZ przekonuje z kolei, że wystarczy dobra wola. Jak mówi Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, porozumienie w sprawie wynagrodzeń zostało zawarte na zasadzie umowy dżentelmeńskiej. Podpisano je w formie dokumentu, ale nie gwarantował tego żaden akt prawny.

Resort zdrowia poinformował, że nie przewiduje wydania rozporządzenia w celu realizacji porozumienia z ratownikami. Środki na podwyżki dla zespołów ratownictwa medycznego przekazali wojewodowie, którzy odpowiadają za ratownictwo medyczne na swoim terenie. Pieniądze dla zatrudnionych w szpitalach powinni wyasygnować natomiast dyrektorzy placówek, zdaniem resortu,  ze wzrostu stawek dla szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć.

Jak przekonuje wiceminister Marek Tombarkiewicz, do wypłacenia dodatkowych środków nie jest konieczna podstawa prawna, a realizacja porozumienia jest kwestią uczciwości i poszanowania pracy ratowników.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze