Nie wiedzieli o oświadczeniach. Obawiają się, że nie unikną podwyżek cen prądu
Wielu mikro- i małych przedsiębiorców nie wiedziało o konieczności składania oświadczeń umożliwiających zachowanie niższych cen prądu na II półrocze 2019 r. - mówili w piątek (26 lipca) przedstawiciele tego środowiska na konferencji prasowej w Rybniku. Sprawa dotyczy również szpitali.

Zdaniem mikro- i małych przedsiębiorców, wobec braku szerszej akcji informacyjnej na ten temat, wielu z nich nie zdoła złożyć w terminie stosownego oświadczenia, w następstwie czego już w najbliższym czasie dotkną ich znaczne podwyżki cen energii elektrycznej.
Konferencję prasową na ten temat zwołał przed rybnicką elektrownią miejscowy poseł PO Marek Krząkała. Jak akcentował, w piątek rano w tamtejszym punkcie obsługi Tauronu, który jest dystrybutorem energii, stanęła długa kolejka przedsiębiorców, chcących złożyć oświadczenie.
- Do 27 lipca, czyli zostało jeszcze paręnaście godzin, przedsiębiorcy mają możliwość złożenia oświadczenia, jeżeli chcą uniknąć podwyżek cen energii. Problem w tym, że nie zostali o tym wcześniej poinformowani dlatego, że ani rząd, ani Ministerstwo Energii, niespecjalnie prowadzi jakąś kampanię informacyjną - przekonywał Krząkała.
- Mało kto z przedsiębiorców został poinformowany o tym, że taka podwyżka grozi, a to nie jest mała podwyżka, bo mówimy o wzroście od 50 proc. do 70 proc. Odbije się to na nas wszystkich, na społeczeństwie dlatego, że wzrosną ceny żywności (…) czy też usług. (…) W związku z czym apelujemy do wszystkich przedsiębiorców, aby skorzystali z tej możliwości i jeszcze dzisiaj złożyli stosowne oświadczenia - dodał poseł PO.
Prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim Krzysztof Dybiec zaznaczył, że ewentualne podwyżki cen energii mogą przełożyć się na losy rodzin kilkunastu czy kilkudziesięciu pracowników każdej z takich firm. - Dlatego apelujemy, aby zmienić tę ustawę, bo były już w nocy ustawy zmieniane, aby nie trzeba było składać deklaracji - powiedział prezes wodzisławskiej izby.
Dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach ocenił, że składane przez przedsiębiorców oświadczenia przypominają "oznajmienia, że nie są oni wielbłądami". - Cóż jest koniecznego, aby taki mikro- czy mały przedsiębiorca składał kolejne oświadczenie świadczące o tym, że jest mikroprzedsiębiorcą? - pytał Gabryś.
28 czerwca br. prezydent podpisał poselską nowelizację "ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych" - z 28 grudnia 2018 r.
Nowelizacja zakłada m.in. zamrożenie cen prądu przez cały 2019 r. Dotyczy ona m.in. gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali oraz jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów. Odbiorcy muszą składać specjalne oświadczenie o spełnianiu wymogów ustawowych - z wyjątkiem gospodarstw domowych.
Mateusz Babak
Czytaj: Szpital musi udowodnić, że jest szpitalem. Wtedy zapłaci mniej za prąd

ZOBACZ KOMENTARZE (0)