Nie widać wyraźnego spadku liczby godzin przepracowanych w tygodniu przez lekarzy

Autor: Konsylium24.pl/ Rynek Zdrowia • • 29 maja 2018 10:55

Pomimo teoretycznie coraz lepszej sytuacji finansowej i fali protestów lekarskich mających na celu ograniczenie czasu pracy lekarza, polscy lekarze pracują równie ciężko jak przed kilkoma laty - takie wnioski płyną z analizy danych zbieranych na przestrzeni lat przez portal lekarski Konsylium24.pl.

Nie widać wyraźnego spadku liczby godzin przepracowanych w tygodniu przez lekarzy
Polscy lekarze nadal przepracowują nadmierną liczbę godzin Fot. Archiwum

Portal www.konsylium24.pl po raz kolejny zapytał polskich lekarzy ile godzin tygodniowo poświęcają pracy zawodowej, biorąc pod uwagę wszystkie jej wykonywania. Tylko co czwarty lekarz spośród 302 ankietowanych przyznał, że pracuje 37 godzin i 55 minut tygodniowo, czyli tyle ile wynosi etat w szpitalu, zgodnie z normami Unii Europejskiej.

Natomiast ponad 10% lekarzy przyznaje, że pracuje od 71 do 91 godzin tygodniowo, co daje ponad 10 godzin na dobę, łącznie z weekendami. Rekordziści (2% lekarzy) przyznają, że pracują ponad 126 godzin tygodniowo - co daje 18 godzin na dobę każdego dnia.

Zestawiając dane z roku 2018 z danymi z lat ubiegłych okazuje się, że brakuje wyraźnego spadku liczby przepracowanych godzin w tygodniu. Widoczny jest trend ku ograniczeniu czasu pracy w grupie lekarzy poświęcających aktywności zawodowej więcej niż 71 godzin na tydzień - z 30% w roku 2009 na 17% w roku 2018). Niemniej jednak w najliczniejszej grupie pracującej ponad jeden etat, a maksymalnie na dwa etaty (do 70 godzin tygodniowo) odsetek lekarzy jest stały na przestrzeni lat (51% w 2009, 50% w 2011, 48% w 2013, 56% w 2016, 54% w 2018).

Jak wskazuje Konsylium24.pl, lekarze wciąż pracują ponad swoje siły nie tylko z powodu chęci zarobienia większej ilości pieniędzy. Część z nich musi pełnić swoje obowiązki praktycznie bez przerwy, ponieważ nie ma ich kto zastąpić. Średni wiek polskiego lekarza wykonującego zawód wynosił w 2015 r. około 50 lat. Część lekarzy pracowała od zawsze dużo i praca stała się nierozerwalną częścią ich życia.

Jak taka sytuacja odbija się na zdrowiu lekarzy i bezpieczeństwie pacjentów? Czy młode pokolenie lekarzy będzie bardziej stosować się do zasad work-life balance niż ich starsi koledzy? - pyta lekarski portal.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum