Nie opłaca się leczyć pacjentów z UE?

Autor: Rzeczpospolita, AK/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2010 13:51

Obcokrajowcy oraz Polacy mieszkający za granicą coraz częściej decydują się na leczenie w Polsce.

Skłania ich do tego niska cena oferowanych przez polskie szpitale usług oraz wysoki poziom umiejętności reprezentowany przez naszych lekarzy.

W 2009 roku publiczne placówki rozliczyły za obcokrajowców ponad 93 tys. usług wartych blisko 59 mln zł (rok wcześniej było to 31 mln zł) – podaje Rzeczpospolita.

Okazuje się jednak, że leczenie unijnych pacjentów nie jest opłacalne dla szpitali publicznych, szukają ich jedynie prywatne placówki.

– W latach 2006-2008 mieliśmy ok. 100-150 pacjentów z UE. W ub. r. starałem się nie przyjmować ich na leczenie planowe, bo jest to dla szpitala kompletnie nieopłacalne – mówi prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

– Nie przyjmuję pacjentów z zagranicy, chyba że z wypadków komunikacyjnych. To się nie opłaca – potwierdza Bogdan Koczy, dyrektor urazówki w Piekarach Śląskich.

Nie opłaca się dlatego, że szpitale dostają za obcokrajowca tyle samo pieniędzy, ile NFZ płaci średnio w Polsce za taką usługę, a nie tyle, ile wynoszą realne koszty.

– Na dodatek trzeba pacjenta poddać rehabilitacji na tyle, aby bezpiecznie wrócił do domu. Pobyt w szpitalu jest dłuższy, a przez to bardziej kosztowny – mówi prof. Zembala.

W Niemczech, Danii i Austrii operacja wieńcowa kosztuje od 28 do 34 tys. euro. 

– A stawkę dostajemy taką, jak za pacjenta polskiego. Kilkanaście tysięcy złotych – mówi Marian Zembala. Dlatego na operacje planowe woli przyjąć pacjentów z Ukrainy czy Rosji, za których szpital otrzymuje pełen zwrot kosztów.

Z pacjentami zza wschodniej granicy sprawa też nie zawsze jest prosta. Jak wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Dariusz Hankiewicz, dyrektor SPZOZ w Radzyniu Podlaskim, choremu przy wypisie ze szpitala wystawiana jest faktura za leczenie. Chyba, że dysponuje on dokumentami potwierdzającymi ubezpieczenie. Niestety, rachunki za leczenie wschodnich sąsiadów nie zawsze zostają zapłacone. Dlatego dyrektor Hankiewicz woli jednak pacjenta z Unii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum