Nie ma takich specjalistów, do których nie byłoby kolejek

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 12 października 2017 09:10

Po raz pierwszy w historii badania dostępu do ochrony zdrowia przez Fundację Watch Health Care średni czas oczekiwania na wizytę przekroczył 3,1 miesiąca. Spośród wszystkich 43 dziedzin medycyny nie ma ani jednej, w której nie trzeba czekać w kolejce na wizytę.

Nie ma takich specjalistów, do których nie byłoby kolejek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak przypomina Dziennik Gazeta Prawda, Fundacja WHC monitoruje długości kolejek pacjentów od 2012 roku. W ciągu ostatnich trzech lat średni czas na uzyskanie dostępu do świadczenia medycznego ustabilizował się, i wynosił 2,9-3 miesiąca. W ostatnim raporcie ten czas nie tylko się wydłużył, ale także po raz pierwszy w historii badania przekroczył trzy miesiące i wyniósł 12,4 tygodnia.

Fundacja monitoruje kolejki do lekarzy poszczególnych specjalności. W ostatnim raporcie odnotowano znaczne skrócenie kolejek do ośmiu typów lekarzy (chirurga naczyniowego, gastroenterologia, geriatry, ortopedy i traumatologa narządu ruchu, rehabilitanta medycznego i reumatologa), a do kolejnych siedmiu (angiologia, chirurga ogólnego, pulmonologa, kardiochirurga, pediatry, psychiatry i urologa dziecięcego) skrócenie kolejek było mniej zauważalne.

W przypadku pozostałych specjalności odnotowano stagnację lub wydłużenie czasu oczekiwania na wizytę. Najbardziej na niekorzyść, rzeczywistość kolejkowa zmieniła się w przypadku wizyt u neurologa, chirurga plastycznego, neurochirurga i alergologa. Dłużej czekamy również na wykonanie badań diagnostycznych.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze