Nie ma przyzwolenia na wzrost wynagrodzeń lekarzy? OZZL publikuje wyniki ankiety

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 13 października 2020 10:20

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy opublikował we wtorek (13 października) wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie OZZL 19 lutego br. Przedmiotem badania była opinia Polaków na temat wysokości płac lekarzy, zwłaszcza w kontekście ich ''pracy na wyłączność'' w publicznej ochronie zdrowia.

Nie ma przyzwolenia na wzrost wynagrodzeń lekarzy? OZZL publikuje wyniki ankiety
Fot. Archiwum

Sondaż był zlecony przez OZZL w związku z planowanymi rozmowami z ministrem zdrowia w sprawie płac lekarzy specjalistów – zgodnie z porozumieniem zawartym między PR OZZL a MZ w lutym 2018 r. Z końcem 2020 roku wygasają bowiem przepisy, które wprowadziły wzrost wynagrodzeń specjalistów od lipca 2018 r.

"Sondaż zleciliśmy bo według niektórych opinii, głoszonych również przez polityków, nie ma przyzwolenia społecznego na wzrost wynagrodzeń lekarskich, które już teraz są odpowiednie, a nawet zbyt wysokie. Wyniki badania wskazują na coś zupełnie przeciwnego" - podkreśla OZZL.

Z ankiet wynika, że Polacy oceniają wysokość zarobków lekarzy w publicznej ochronie zdrowia na kwotę - średnio - 6470 zł netto. W rzeczywistości - jak zauważa OZZL - są one 30 proc. niższe (MZ podaje, że przeciętne wynagrodzenie lekarza specjalisty za jeden etat w publicznej ochronie zdrowia wynosi ok. 5100 zł netto).

Kolejny wniosek jest taki, że według pytanych lekarze w publicznej ochronie zdrowia zarabiają istotnie mniej niż sędziowie (zawód wskazany przez OZZL, bo jest porównywalny, wynagradzany ze środków publicznych i z brakiem możliwości „dorabiania”), których pensje oceniają na średnio 9300 zł netto.

"Polacy uważają, że lekarze powinni zarabiać więcej. Dotyczy to w szczególności lekarzy, którzy zdecydują się na pracę „na wyłączność” w publicznej ochronie zdrowia. Blisko 2/3 Polaków uważa, że tacy lekarze powinni zarabiać co najmniej tyle co sędziowie, czyli 9300 zł netto, a 1/3 Polaków, że jeszcze więcej" - pisze OZZL.

Jak podkreśla związek, "wśród osób zdecydowanych 87.8 proc. badanych uważa, że lekarze powinni zarabiać co najmniej 9300 zł netto na 1 etacie".

Badani - w większości - popierają pomysł niełączenia przez lekarzy pracy w publicznej i prywatnej ochronie zdrowia. Spośród osób zdecydowanych: niełączenie praktyk popiera 59 proc., a przeciwnych jest 41 proc.

Więcej: ozzl.org.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum