Nie ma pieniędzy za nadwykonania, będzie strajk?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2009 17:39

Szpitale powiatowe zapowiadają strajk, jeśli nie dostaną pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia. Związki zawodowe zamierzają zablokować oddziały Funduszu w trzech województwach.

Szpitale powiatowe w województwie lubelskim zgodnie wystąpiły do NFZ o wypłatę pieniędzy za zabiegi i operacje wykonane ponad zaplanowany kontrakt w 2008 roku. Jeżeli nie otrzymają zapłaty lub nie usłyszą konkretnego terminu, kiedy pieniądze wpłyną na konta szpitali, to - jak zapowiadają związkowcy - może dojść nawet do strajku.

Problemy szpitali - przypomina Gazeta Wyborcza - wynikają z obowiązującego algorytmu podziału środków na leczenie między województwa. Pod uwagę brany jest średni dochód gospodarstwa domowego na osobę. Skorzystały na tym bogate województwa, jak mazowieckie. Tamtejsze oddziały NFZ zostają nawet z nadwyżką pieniędzy. Cierpi biedne Podlasie, Lubelszczyzna, Świętokrzyskie i Podkarpacie, gdzie dochód gospodarstwa domowego jest najniższy w Polsce i wynosi jedynie 79 procent średniej krajowej.

Z podsumowania roku przez centralę NFZ wynika, że na Lubelszczyźnie nie ma pieniędzy na zapłatę za nadwykonania, a Mazowsze i Śląsk nie wykorzystały całych swoich budżetów. Te dwa województwa łącznie nie wydały w ubiegłym roku ponad 1,5 mld złotych.

Według obecnego podziału środków na leczenie, Mazowsze na jednego ubezpieczonego dostaje 1628 zł, Lubelszczyzna - 1329 zł, a najbiedniejsze Podkarpacie dostaje 1219 zł.

Jak podaje GW do protestu przeciw obowiązującemu podziałowi przygotowują się także związki zawodowe pracowników szpitali. W ubiegłym tygodniu w Janowie Lubelskim spotkali się m.in. lekarze i pielęgniarki z Lubelszczyzny, Podkarpacia, Świętokrzyskiego i Podlasia. Chcą zmiany algorytmu.

- Jeżeli szybko nie odbędzie się spotkanie z minister Ewą Kopacz, na którym przedstawimy swoje propozycje rozwiązania problemu, to zablokujemy oddziały NFZ. 30 lipca obejmie to trzy województwa: lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie - mówi Gazecie Karol Stpiczyński, wieloletni dyrektor szpitala w Opolu Lubelskim.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum