Nie ma chętnych na respiratory od handlarza. "Nikt nie chciał tego szmelcu"

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia21 września 2021 11:35

Skończyła się licytacja komornicza 418 respiratorów. Nikt nie chciał tego szmelcu - poinformował w mediach społecznościowych poseł Michał Szczerba.

Zdj. ilustracyjne Fot. Shutterstock

Nikt nie chciał respiratorów od handlarza. Pierwsza licytacja zakończona

Skończyła się licytacja komornicza 418 respiratorów. Nikt nie chciał tego szmelcu - poinformował w mediach społecznościowych poseł Michał Szczerba.

- Kolejna licytacja po 20 tys. za szt. Szumowski kupił je po 120 tys. Urządzenia nie mają gwarancji. Nie mogą być używane w UE. Przeznaczone do „wentylacji domowej”, a nie w szpitalu! - dodał. 

Na wpis posła PO zareagowało Ministerstwo Zdrowia. 

- Cieszy nas, że jest Pan ekspertem od sprzętu medycznego ale może kilka faktów. Wskazane respiratory nie kosztowały 120 tys. zł, ale 22 700 euro za sztukę. Koszt ten związany był z brakiem jakiegokolwiek sprzętu na rynku. Sprzęt jest w pełni wartościowy i posiada pełną dokumentację. #MZ jest również w kontakcie z producentem - odpisało MZ na Twitterze.

Pierwsza licytacja 418 respiratorów 21 września

Pierwszą licytację 418 respiratorów zaplanowano na 21 września w Warszawie. Pod młotek miały pójść urządzenia Respirator Bellavista 1000 z akcesoriami.

Cenę wywoławczą za sztukę ustalono na 30 tys. zł – co stanowi 3/4 wartości szacunkowej.

Jak zastrzegał w komunikacie opublikowanym w serwisie internetowym Krajowej Rady Komorniczej komornik sądowy Wojciech Chomicki „ruchomości zostały wyprodukowane do użytku poza obszarem Unii Europejskiej i nie posiadają gwarancji producenta”.

- Zgodnie z opinią biegłego ruchomości mogłyby być uznane za wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, gdyż urządzenia te nie różnią się od wersji pracujących w Polsce, poza wprowadzonymi do licytowanego modelu ulepszeniami i zmianami – zawiadamia.

Dodajmy, że licytowane respiratory zostały zajęte w lutym tego roku na rzecz roszczeń Ministerstwa Zdrowia za sprzęt niedostarczony przez spółkę E&K na początku pandemii.

Czytaj więcej: Dziś pierwsza licytacja respiratorów od handlarza bronią. Cena wywoławcza to 30 tys. zł

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum