Nie jedna, a kilka spółek ma zarządzać stołecznymi szpitalami i przychodniami?

Autor: Elwira Wieczorek/Rynek Zdrowia • • 13 listopada 2008 11:45

Na początku września br. samorząd Warszawy przedstawił założenia reformy stołecznej służby zdrowia. Wiceprezydent miasta Jarosław Kochaniak zaproponował utworzenie jednej spółki zarządzającej szpitalami i przychodniami. Radni wyrazili zdecydowany sprzeciw. Teraz ratusz mówi o możliwości kompromisowego rozwiązania.

Zamiast jednej dużej spółki, powstałoby kilka mniejszych, do których trafiłyby warszawskie placówki medyczne. Ile konkretnie będzie spółek – tego jeszcze nie wiadomo.

Jarosław Kochaniak liczy na poparcie radnych dla takiego pomysłu komercjalizacji stołecznego lecznictwa. Placówki miałyby zostać pogrupowane geograficznie oraz ze względu na ich specjalizację. Np. jedne zajmowałyby się mieszkańcami lewobrzeżnej, inne prawobrzeżnej Warszawy.

– To kolejny chybiony pomysł wiceprezydenta Kochaniaka na warszawską służbę zdrowia – uważa Bartosz Dominiak (SdPl) przewodniczący komisji zdrowia w stołecznej radzie. – Bez względu na to, czy to będzie jedna, czy kilka spółek, powstaną nieefektywne molochy. Np. mokotowskie przychodnie obsługują ponad 70 tys. pacjentów z dwóch dzielnic. Jeśli połączy się je z innymi placówkami, to liczby pójdą już w setki tysięcy pacjentów. Jak zarządzać taką spółką?

Podobne obawy ma Zbigniew Cierpisz, wiceprzewodniczący komisji zdrowia z PiS: – Wrzucanie wszystkich placówek, tych z długami i bez, do jednego worka, to pomyłka. Dobrze prosperujące będą musiały ponosić koszty zadłużonych.

Radni obawiają się także, że komercjalizacja utrudni dostęp do opieki zdrowotnej.

– Zasady przyjmowania pacjentów pozostaną te same – odpowiada na zarzuty opozycji Tomasz Andryszczyk, rzecznik stołecznego ratusza. – Dostęp do usług będzie powszechny, tak jak teraz. Spółki w 100 proc. będą należały do miasta, a więc nie ma mowy o prywatyzacji warszawskiej służby zdrowia. Chodzi o lepsze zarządzanie szpitalami i przychodniami.

Władze Warszawy chcą zamknąć etap przygotowań do komercjalizacji jeszcze w tym roku, aby od stycznia 2009 wprowadzać w życie nowe zasady organizacji stołecznego lecznictwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum