PAP/Rynek Zdrowia | 15-03-2021 21:47

Nie będzie skargi na decyzję o zawieszeniu dyrektora szpitala w Radomiu

Rada Miasta Radomia nie skieruje do sądu administracyjnego skargi na decyzję ministra zdrowia o odwołaniu dyrektora szpitala miejskiego w Radomiu.

Minister zdrowia zawiesił do 10 września dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego; FOT.: szpital.radom.pl

Zagłosowała za tym większość radnych na poniedziałkowej (15 marca) nadzwyczajnej sesji. Uchwałę poprzedziła wielogodzinna dyskusja z udziałem nie tylko radnych, ale także parlamentarzystów, przedstawicieli władz miasta, szpitala, wojewody mazowieckiego i odpowiedzialnego za tworzenie w Radomiu szpitala tymczasowego Totalizatora Sportowego.

Głosowało 24 radnych. Za złożeniem skargi do sądu było 10 z nich, a przeciwko 14 radnych.

Służby zdrowia nie należy łączyć z polityką

Sesję zwołano na wniosek klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Na początku posiedzenia przewodniczący klubu radnych PiS Łukasz Podlewski zaapelował o wycofanie złożonego przez KO projektu uchwały o skierowania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargi na decyzję ministra zdrowia o zawieszeniu dyrektora szpitala w Radomiu Marka Pacyny.

W czasie kilkugodzinnej dyskusji radni PiS wielokrotnie powtarzali, że służby zdrowia nie należy łączyć z polityką. Podkreślali też, że bardzo dobrze oceniają pracę zawieszonego dyrektora szpitala.

Andrzej Cieślik, pełnomocnik ministra, który zastąpił zawieszonego dyrektora szpitala miejskiego, potwierdził, że szpital tymczasowy jest już praktycznie gotowy, jeśli chodzi wyposażenie placówki w sprzęt i urządzania medyczne. Według niego pierwsi pacjenci mogą tam trafić w sobotę.

Minister zdrowia zawiesił dyrektora

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski, korzystając z zapisów tzw. ustawy covidowej, zawiesił do 10 września dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Marka Pacynę i powołał swojego pełnomocnika. Został nim szef radomskiej delegatury NFZ Andrzej Cieślik.

Jako powód swej decyzji Niedzielski wskazał m.in. niestosowanie się przez szefa radomskiej lecznicy do poleceń wojewody mazowieckiego w zakresie tworzenia szpitala tymczasowego, brak współpracy z Totalizatorem Sportowym w zakresie wskazania lokalizacji szpitala tymczasowego. Minister zarzucił też dyrektorowi, że ten zwlekał z podpisaniem umowy z Totalizatorem Sportowym i nie podjął działań mających na celu zatrudnienia personelu do szpitala tymczasowego.

Według prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego decyzja ministra jest "krzywdząca, skandaliczna, bezzasadna i polityczna".