Nic nie jest jeszcze przesądzone w sprawie planu B

Autor: Nasz Dziennik/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2009 13:17

Nie wiadomo czy wszyscy chętni będą mogli skorzystać z tzw. planu B, ponieważ pieniądze na jego realizację prawdopodobnie nie wystarczą na pokrycie zobowiązań wszystkich szpitali, które będą chciały skorzystać z możliwości przekształcenia się w spółkę prawa handlowego. Jak dotychczas podano, rząd ma przeznaczyć 2,7 mld zł dla tych szpitali.

Jak dowiedział się portal rynekzdrowia.pl, nic (nawet kwota na oddłużanenia) nie jest jeszcze przesądzone.
- Uchwała Rady Ministrów czeka na zatwierdzenie. Trwa analiza zgłoszonych uwag. Do uchwały mogą zostać wprowadzone zmiany - poinformowało nas biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.

17 lutego rząd ma przedstawić plan przekształceń zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego. Dotychczasowy projekt przewidywał, że na wsparcie samorządów, które będą wprowadzać takie zmiany w szpitalach, rząd wyasygnuje 2,7 mld złotych. To tzw. plan B, znany pod nazwą „Ratujemy polskie szpitale“, przygotowany przez resort zdrowia jeszcze w grudniu ubiegłego roku.

Obecnie, jak podaje Nasz Dziennik, na liście opracowanej przez Ministerstwo Zdrowia znajduje się "zaledwie 50 placówek", spośród prawie 700 działających w kraju, które wyraziły chęć zmiany formy organizacyjnej w spółkę. Jednak zachęty finansowe mogłyby to - na co liczy resort - zmienić.

Z informacji, jakie uzyskał dziennik w większości urzędów marszałkowskich, wynika, że na razie nie podjęły one żadnych decyzji w sprawie przekształceń i że nie dysponują nawet listą placówek, które miałyby zostać zmienione w spółki. Urzędy nie kryją, że główną przeszkodą dla przekształceń ZOZ-ów jest przede wszystkim ich ogromne zadłużenie wynikające głównie ze zobowiązań publicznoprawnych (np. składki na ZUS, podatki). I tego nastawienia na pewno nie zmieni 2,7 mld zł pomocy obiecywanej przez rząd.

Zdaniem samorządów, oferowana kwota jest zbyt niska w stosunku do zadłużenia szpitali. I tak na przykład tylko w województwie podlaskim zobowiązania tamtejszych placówek wynoszą ponad 500 mln złotych. Podobny dług generują ZOZ-y na terenie województw lubelskiego, małopolskiego i pomorskiego.

- Naszego samorządu nie stać na wygenerowanie tak wielkiej kwoty. W tej chwili nie możemy przejąć długów naszych szpitali. Jesteśmy już gwarantem większości kredytów ZOZ-ów, a i tak nie jesteśmy w stanie uchronić ich przed zajęciami komorniczymi. Jak będzie dalej, nie wiadomo – powiedział dziennikowi Maciej Łukowicz, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Zastrzegł przy tym, że ciągle nie ma żadnych konkretów co do realizacji przekształceń, m.in. terminu ich zakończenia.

Rząd, według Naszego Dziennika, musiałby przeznaczyć co najmniej dwa razy więcej pieniędzy na oddłużenie placówek medycznych, aby pokryć ich zobowiązania i w ten sposób zainteresować szpitale przekształceniami w spółki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum