×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Neuca przeznaczy 30 mln zł na przejęcia przychodni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia13 listopada 2013 20:16

Grupa Neuca spodziewa się przekroczenia prognoz wyników na 2013 rok. Jednak będzie to przekroczenie o mniej niż 10 proc. - poinformował w trakcie konferencji prasowej Piotr Sucharski, prezes Neuki. Dodał, że spółka zamierza przeznaczyć ok. 30 mln zł na przejęcia w segmencie przychodni.

Neuca przeznaczy 30 mln zł na przejęcia przychodni
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
- Po trzech kwartałach czujemy się komfortowo z realizacją naszych planów finansowych. Prognozy są niezagrożone. Powiem więcej, spodziewamy się ich przekroczenia ale o mniej niż 10 proc. Dlatego też nie mamy podstaw do zmiany ogłoszonych przez nas szacunków - powiedział Sucharski.

Po trzech kwartałach 2013 roku grupa Neuca wypracowała 71,5 mln zł zysku netto, 85,4 mln zł zysku EBIT, 103,6 mln zł zysku EBITDA oraz 4.385,4 mln zł przychodów ze sprzedaży. Prognoza spółki na 2013 rok zakłada wypracowanie 77 mln zł zysku netto.

Prezes Sucharski spodziewa się, że dynamika wzrostu rynku hurtu farmaceutycznego wyhamuje w 2014 roku. - W trzech kwartałach 2013 roku rynek wzrósł o ponad 12 proc. Sytuacja wygląda jak za starych czasów, widać stabilizację po trudnym 2012 roku. Z optymizmem można patrzeć również na kondycję rynku w czwartym kwartale - powiedział.

- Jeśli natomiast chodzi o 2014 rok, to spodziewamy się wyhamowania dynamiki wzrostu do około 1,5 proc. Jest to w głównej mierze pokłosie ustawowego spadku marży do poziomu 5 proc. Z drugiej strony trzeba również wziąć pod uwagę wysoką bazę roku 2013 - dodał.

Zapytany, o perspektywy wyników Neuki w 2014 roku, prezes Sucharski odpowiedział: - Prognoz jeszcze nie mamy. Ale naszą nadrzędną zasadą jest wzrost zysku netto. Takie jest oczekiwanie akcjonariuszy i chcemy się z tego zobowiązania wywiązać.

Dodał, że spółka zamierza opublikować prognozy na 2014 rok, jednak ich ogłoszenie może być opóźnione ze względu na proces akwizycji APC Pharma. - Prognozy podamy, jednak z uwagi na przejęcie ACP Pharma ich publikacja może się nieco opóźnić. Zależy nam na tym, aby prognoza uwzględniała już wyniki tej spółki - powiedział, dodając, że liczy na zakończenie procesu przejęcia ACP Pharma do końca 2013 roku.

- Teraz czekamy na zgodę UOKiK. Po jej uzyskaniu jesteśmy w stanie podpisać ostateczne umowy w ciągu około dwóch tygodni. Dlatego też, mam nadzieję, że cały proces uda nam się zamknąć do końca tego roku. Zależy nam na jak najszybszym włączeniu ACP Pharma do grupy - powiedział.

W sierpniu Neuca poinformowała, że wraz z funduszem Penta Investments zamierza przejąć aktywa holdingu Mediq znajdujące się w Polsce. W wyniku transakcji w skład grupy Neuca wejdzie ACP Pharma, hurtowy dystrybutorów leków. Natomiast ponad 250 aptek należących do sieci Mediq trafi do portfela Penta Investments.

W opublikowanym w środę rano raporcie wynikowym za III kwartał 2013 roku Neuca poinformowała o chęci wejścia w segment przychodni.

- Przychodnie są inwestycją w trakcie przygotowania. Prowadzimy rozmowy, jednak mają one charakter poufny, dlatego nie mogę zdradzić więcej szczegółów. Niemniej z własnej strony poczyniliśmy już pewne przygotowania i powołaliśmy spółkę Neuca Med. Rozwój w tym segmencie chcemy głównie finansować za pomocą środków własnych. Na akwizycje zamierzamy przeznaczyć około 30 mln zł - powiedział prezes.

Prezes Sucharski powiedział również, że dywidenda spółki na jedną akcję może być wyższa rok do roku o około 10-15 proc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze