Negocjacje: zapomnieli o Podlasiu, czy Podlasie zapomniało o rozmowach?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2009 09:17

W czwartek (06.08) związkowcy z Porozumienia na rzecz Obrony Szpitali z Polski Południowo-Wschodniej spotkali się z minister Ewą Kopacz i uzyskali od niej konkretne zapewnienia. O Podlasiu nikt nie wspominał, bo nie było tam... jego reprezentacji.

Powód: bo były urlopy, bo nie dostali zaproszeń – informuje Gazeta Wyborcza Białystok.

Alicja Hryniewicka, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych regionu podlaskiego, dziwi się zarówno brakowi zaangażowania jaki prezentują władze samorządowe, jak i nikłej współpracy związków.

– Będę próbowała nawiązać współpracę. Nie jestem tylko do końca przekonana, czy to właśnie do związków należy upominanie się o pieniądze dla szpitali – mówi Hryniewicka. – Potrzebna jest mobilizacja. Można w końcu udać się do siedziby Funduszu, zapytać dyrektora, dlaczego nie płaci za nadwykonania. Pan dyrektor podlaskiego NFZ już tak wygodnie się na swoim stołeczku usadowił, że nas nie zauważa. A jest coraz gorzej, jestem pewna, że w tym działaniu poprą nas dyrektorzy szpitali. Im w końcu nie wypada protestować, to nasza rola. Na pewno zaczniemy działać!

Antoni Poźniak, przewodniczący Rady Regionu OPZZ w Białymstoku zapytany o to, dlaczego podlascy związkowcy nie pomagają Porozumieniu na rzecz Obrony Szpitali z Polski Południowo-Wschodniej, odpowiedział:

– Ależ my nie otrzymaliśmy zaproszenia na spotkanie. Nikt do nas w tej sprawie nie dzwonił...

Uważa, że zanim związkowcy z tego porozumienia zrobili cokolwiek, oni mieli już jasną sytuację, gdyż Ewa Kopacz w czasie pobytu w Białymstoku obiecała zmianę naliczania niekorzystnego algorytmu.

– Zaniechaliśmy dalszych działań i czekamy na ustawę – przyznaje Późniak.

Deklaruje, że zaczną działać, gdy „prace w sprawie algorytmu, podziału środków na służbę zdrowia na ścianie wschodniej będą w jakiś sposób hamowane”. Teraz uważa, że nie ma powodu by nie wierzyć minister zdrowia.

– Tym bardziej że projekt jest ponoć gotowy, czekają tylko aż posłowie wrócą z wakacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum