×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Negocjacje w Rybniku: wypracowano wstępny kompromis

Autor: PAP/Rynek Zdrowia27 lutego 2020 08:09

O zbliżeniu stanowisk mówią związkowcy po środowej (26 lutego), kolejnej rundzie negocjacji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku (Śląskie). W jednym z największych szpitali w woj. śląskim trwa spór na tle płacowym.

Negocjacje w Rybniku: wypracowano wstępny kompromis
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Wypracowaliśmy wstępny kompromis, ale jeszcze jest za wcześnie, żeby mówić o szczegółach. Wszystko wskazuje na to, że 2 marca podpiszemy porozumienie płacowe z pracodawcą - powiedział w środę przewodniczący "Solidarności" w rybnickim szpitalu Piotr Rajman.

W jego ocenie negocjacje nabrały tempa po tym, jak w próbę rozwiązania konfliktu między dyrekcją szpitala i związkami zawodowymi zaangażował się marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. O taką interwencję zwróciły się do niego organizacje związkowe, po kolejnym fiasku rozmów z pracodawcą. Równocześnie strona związkowa zapowiedziała na 24 lutego rozpoczęcie bezterminowego strajku w placówce. Pierwsza tura rozmów z udziałem marszałka odbyła się 20 i 21 lutego, w wyniku czego protest został zawieszony na tydzień.

Organizacje związkowe z rybnickiego szpitala domagają się podwyższenia wynagrodzeń wszystkich pracowników o 400 zł brutto. 13 lutego w placówce przeprowadzono 12-godzinny strajk ostrzegawczy, w którym wzięło udział ponad 700 osób.

W szpitalu od maja 2018 r. trwa spór zbiorowy. Strona związkowa przedstawiła wówczas postulat dotyczący podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników o 1200 zł brutto. Od tamtej pory związki podpisały z pracodawcą dwa porozumienia płacowe. W październiku, w wyniku strajku zawarto porozumienie gwarantujące podwyżki wynoszące średnio 400 zł brutto na etat. Zgodnie z zapisami tego dokumentu, płace najmniej zarabiających pracowników wzrosły o 500 zł. Z kolei w czerwcu 2019 r. uzgodniono podwyżki wynoszące od 150 do 300 zł brutto. Wcześniej w szpitalu zorganizowane zostało referendum strajkowe, podczas którego większość pracowników opowiedziała się za taką formą protestu.

Rybnicka placówka zatrudnia w formie umów o pracę ponad 1,3 tys. pracowników.

Anna Gumułka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze