Narasta problem porzucania seniorów w szpitalach. Dzieje się tak już nie tylko w święta i wakacje

Autor: Gorzowianin.com/Rynek Zdrowia • • 14 września 2020 12:46

Od lat na początku wakacji i w okresie świąt wzrasta liczby starszych pacjentów nieodebranych ze szpitala po zakończeniu leczenia lub przywożonych tam bez powodu do hospitalizacji. Obecnie zdarza się to coraz częściej we wszystkich pozostałych porach roku - alarmują lecznice.

Narasta problem porzucania seniorów w szpitalach. Dzieje się tak już nie tylko w święta i wakacje
Z takim problemem zmaga się większość szpitali w kraju Fot. Archiwum

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. przyznaje, że problem jest coraz bardziej zauważalny i powszechny: w ciągu jednego miesiąca dochodzi nawet do kilkunastu takich sytuacji - informuje serwis gorzowianin.com

Rodziny najczęściej tłumaczą, że nie mogą odebrać swoich bliskich ze szpitala, ponieważ mają nadmiar obowiązków zawodowych lub nie mają odpowiednich warunków do opieki nad seniorami.

Z takim problemem zmaga się większość szpitali w kraju. Konsekwencją opiekowania się porzuconym pacjentem są koszty dla szpitali, np. niezapłacone przez Fundusz świadczenia czy blokowanie łóżek.

Dlatego w przypadku uporczywego uchylania się przez rodzinę od odebrania pacjenta ze szpitala lecznice coraz częściej wdrażają procedurę sądową. O sytuacji jest powiadamiany sąd rodzinny, natomiast pacjent, którego stan zdrowia nie wymaga dalszego leczenia szpitalnego, ponosi koszty pobytu w placówce.

Więcej: gorzowianin.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum