Najwyższa emerytura wypłacana w Polsce wynosi 37,8 tys. zł miesięcznie

Autor: PAP • Źródło: PAP15 grudnia 2022 11:00

Najwyższa emerytura, jaką ZUS wypłaca kobiecie to ponad 26 tys. zł; osoba ta przeszła na emeryturę w wieku 81 lat. Wśród mężczyzn najwyższe świadczenie wynosi 37,8 tys. zł. W tym przypadku wiek przejścia na emeryturę to 85 lat - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Najwyższa emerytura wypłacana w Polsce wynosi 37,8 tys. zł miesięcznie
Najwyższa emerytura wypłacana kobiecie w Polsce to 26,8 tys. zł, a mężczyźnie - 37,8 tys. zł Fot. Shutterstock

 

Najwyższa emerytura wypłacana w Polsce to 37,8 tys. zł

Ustawowy wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. ZUS przypomina, że dłuższa praca powoduje wyższą emeryturę. Środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym każdego ubezpieczonego są bowiem dłużej odkładane, a statystyczna średnia długość życia się skraca.

- Z najnowszych danych ZUS wynika, że wśród kobiet najwyższa emerytura wynosi 26 tys. 868 zł. Chodzi o osobę, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat i która przepracowała 61 lat na umowie o pracę. Kobieta zgromadziła kapitał emerytalny w wysokości 1,8 mln zł  - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Wśród mężczyzn najwyższa emerytura wynosi 37,8 tys. zł. - W tym przypadku wiek przejścia na emeryturę to 85 lat, a staż składkowy to 67 lat. Mężczyzna zatrudniony na umowę o pracę zgromadził kapitał emerytalny w wysokości 2,4 mln zł - przekazała prof. Uścińska.

- Nasze dane pokazują, że warto odkładać moment przejścia na emeryturę. Należy pamiętać, że im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona wyższa. Jeden rok to nawet 15 proc. - podkreśliła szefowa ZUS.

Zachęciła do skorzystania ze specjalnego kalkulatora emerytalnego oraz z doradców emerytalnych.

- Te możliwości, które daje nam ZUS, mogą pomóc w podjęciu decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej. Warto mieć pełną wiedzę na temat naszego przyszłego świadczenia wówczas możemy wziąć pod uwagę wszystkie argumenty - dodała prof. UścińskaPodaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze