Największe szpitale zapłacą najwięcej za certyfikaty jakości

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 30 września 2009 09:06

Ministerstwo Zdrowia określiło opłaty za zdobycie certyfikatów jakości przez placówki ochrony zdrowia. Najwięcej zapłacą duże szpitale.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, szpitale, które mają powyżej 800 łóżek zapłacą najwięcej, bo nawet 45,7 tys. zł.

Mniejsze lecznice – od 401 do 800  łóżek – zapłacą 33,5 tys. zł, a te, które mają od 201 do 400 – 24,4 tys. zł. Placówki, które dysponują 200 łóżkami wydadzą na ten cel 21,3 tys. zł.

Sumy wynikają z wchodzącego 30 września w życie rozporządzenia ministra zdrowia z 31 sierpnia 2009 r. w sprawie procedury oceniającej spełnienie przez podmiot udzielający świadczeń i standardów akredytacyjnych oraz wysokości opłat za jej przeprowadzenie (Dz.U. nr 150, poz. 1216).

Zanim szpitale uzyskają akredytację, muszą spełnić określone wymogi. Rozporządzenie stanowi, że każdy standard podlega ocenie, której dokonują wizytatorzy wyznaczeni przez ośrodek akredytacyjny. Poszczególnym standardom odpowiadają punkty, a dodatkowo dla każdego z nich jest określona waga pozwalająca na określenie ich spełnienia w procentach.

Aby lecznica uzyskała akredytację musi spełnić co najmniej 75 proc. standardów. O przyznaniu akredytacji decyduje specjalnie powołana Rada Akredytacyjna.

– Niestety, rozporządzenie nie przewiduje możliwości odwołania się od uchwały Rady – mówi Dziennikowi Gazecie Prawnej Bożena Janicka, prezes Porozumienia Zielonogórskiego skupiającego świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum