×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Najwięcej kart EKUZ wydano w lipcu. NFZ: za granicą konieczne jest okazanie karty, a nie jej ksera, czy zdjęcia

Autorzy: PAP; oprac. IB • Źródło: PAPOpublikowano: 24 sierpnia 2023 07:04Zaktualizowano: 24 sierpnia 2023 07:31

Zgodnie z danymi NFZ najwięcej kart EKUZ wydano w lipcu - ponad 423 tys., następnie w czerwcu - 397 tys. Największym zainteresowaniem cieszą się one na Mazowszu.

Najwięcej kart EKUZ wydano w lipcu. NFZ: za granicą konieczne jest okazanie karty, a nie jej ksera, czy zdjęcia
Wyjeżdżając za granicę należy zabrać kartę ze sobą Fot. AdobeStock
  • Od stycznia do 23 sierpnia br. wydano 2 122 981 kart EKUZ. Zgodnie z danymi NFZ najwięcej kart wydano w lipcu - ponad 423 tys.
  • Wyjeżdżając za granicę ubezpieczony powinien mieć ze sobą fizycznie kartę EKUZ, ponieważ konieczne jest okazanie faktycznej karty, a nie jej ksera lub zdjęcia czy potwierdzenia swojego ubezpieczenia w IKP
  • W UE trwają prace nad przygotowaniem wizualizacji karty EKUZ w postacie elektronicznej, ale pilotaż rozwiązania zaplanowany jest na dwa lata

Najwięcej kart EKUZ wydano w lipcu

Od stycznia do 23 sierpnia br. wydano 2 122 981 kart EKUZ. Zgodnie z danymi NFZ najwięcej kart wydano w lipcu - ponad 423 tys., następnie w czerwcu - 397 tys.

Największą liczbę kart wydaje Centrum Usług Wspólnych - blisko 660 tys. (31 proc.), a następnie Śląski Oddział Wojewódzki NFZ - 230 tys. (10,84 proc.) i Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ - 188 tys. (8,87 proc.).

Największym zainteresowaniem karty cieszą się wśród osób ubezpieczonych w oddziałach:

  • mazowieckim - 14,87 proc.,
  • następnie w śląskim - 13,44 proc.
  • i w małopolskim - 10,42proc.

Wyjeżdżając za granicę kartę należy zabrać ze sobą

"Wyjeżdżając za granicę ubezpieczony powinien mieć ze sobą fizycznie kartę EKUZ, ponieważ konieczne jest okazanie faktycznej karty, a nie jej ksera lub zdjęcia czy potwierdzenia swojego ubezpieczenia w IKP. Świadczeniodawca ma obowiązek zobaczyć faktycznie kartę, a następnie może zrobić jej kserokopię dla celów postępowania rozliczeniowego" - informuje NFZ.

NFZ uzasadnia, że wersja ksero lub zdjęcia może być w łatwy sposób sfałszowana i świadczeniodawca naraża się na ryzyko odmowy zwrotu kosztów, jeśli uzna taki papierowy dokument lub zdjęcie.

Karta działa wyłącznie w państwowych placówkach medycznych

W UE trwają prace nad przygotowaniem wizualizacji karty EKUZ w postacie elektronicznej, ale pilotaż rozwiązania zaplanowany jest na dwa lata i będzie trwał co najmniej do połowy 2025 r. - podaje Fundusz.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nic nie kosztuje, a w razie nagłej choroby ułatwia korzystanie z publicznej opieki medycznej w państwach UE, EFTA (czyli Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinu) i Wielkiej Brytanii.

Posługując się EKUZ, można skorzystać ze wszystkich świadczeń w krajach unijnych, jeśli lekarz orzeknie, że są one niezbędne. Karta działa wyłącznie w państwowych placówkach medycznych. Trzeba pamiętać, że w niektórych krajach za pewne świadczenia trzeba zapłacić, mimo że w Polsce są one bezpłatne.

Świadczenia dostępne na kartę EKUZ najczęściej nie obejmują kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA. Dlatego jeśli np. ktoś uprawia sporty wiążące się z ryzykiem wypadku - przed wyjazdem do danego kraju powinien sprawdzić zasady udzielania pomocy na kartę EKUZ i rozważyć dodatkowe ubezpieczenie komercyjne.

EKUZ nie obejmuje zwykle także kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (jedyny wyjątek może stanowić przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum