Najpóźniej we wtorek w Radomiu nie będzie żadnych wolnych łóżek covidowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2021 18:01

12 wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19 miał Radomski Szpital Specjalistyczny, który – zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego – ograniczył liczbę łóżek covidowych, aby przyjmować także pacjentów z innymi schorzeniami.

Najpóźniej we wtorek w Radomiu nie będzie żadnych wolnych łóżek covidowych
Radomski Szpital Specjalistyczny miał w poniedziałek 12 wolnych łóżek covidowych. FOT.: szpital.radom.p

O sytuacji w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym (RSS) przy ul. Tochtermana informował podczas poniedziałkowej (22 lutego) sesji rady miasta wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.

- W tym momencie mamy wolnych 12 łóżek covidowych, podczas gdy dzień wcześniej nie mieliśmy żadnego. Dzisiaj z rana wypisano do domu 8 pacjentów i niestety w weekend mieliśmy 8 zgonów, więc zwolniły nam się miejsca - przekazał wiceprezydent odpowiedzialny za radomską służbę zdrowia.

Dodał, że jeszcze w niedzielę wszystkie łóżka były zajęte. Radomski szpital nie przyjmował pacjentów z COVID-19. Chorzy odsyłani byli do szpitala w Przysusze lub w Warszawie.

Szpital w systemie hybrydowym

Od poniedziałku szpital przy Tochtermana działa w tzw. systemie hybrydowym. Przyjmuje nie tylko - jak do tej pory - pacjentów chorych na COVID-19, ale także osoby z innymi schorzeniami. W związku z tym liczba łóżek covidowych została zmniejszona o 93. Zamiast jak do tej pory 230 jest ich 137. Problem jest także łóżkami covidowymi podłączonymi do respiratora. Obecnie jest ich tylko 8 - wszystkie na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

Wskazując na ostatnie informacje dotyczące trzeciej fali pandemii, Zawodnik podkreślił, że prawdopodobnie najpóźniej we wtorek w Radomiu nie będzie żadnych wolnych łóżek covidowych i szpital będzie zmuszony odsyłać pacjentów od lecznic w innych miastach.

- Słyszymy doniesienia o trzeciej fali pandemii tymczasem w naszym mieście decyzją wojewody mazowieckiego zostały ograniczone miejsca covidowe. Patrzymy na to jako na pewnego rodzaju eksperyment - zaznaczył wiceprezydent.

Odnosząc się do tej wypowiedzi, dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Tomasz Sławatyniec podkreślił, że wszelkie decyzje dotyczące szpitali radomskich są bardzo wnikliwie analizowane przez służby wojewody we współpracy z NFZ.

Szef wydziału zdrowia przypomniał, że decyzja wojewody o wprowadzeniu sytemu hybrydowego w RSS podyktowana jest m.in. potrzebą odciążenia szpitala na Józefowie w sytuacji narastających potrzeb leczenia pacjentów z innymi chorobami i dramatyczną sytuacją na tamtejszym SOR-ze.

Nadzieja w szpitalu tymczasowym

Sławatyniec zaznaczył, że kluczową inwestycją dla Radomia jest teraz szpital tymczasowy, za którego przygotowanie odpowiada Totalizator Sportowy. Uruchomienie szpitala ma nastąpić nie później niż do 8 marca.

Wojewoda mazowiecki zdecydował, że od poniedziałku RSS pracuje w trybie hybrydowym. Dla pacjentów COVID-19 przeznaczone są łóżka na oddziale neurologicznym, udarowym, anestezjologii i intensywnej terapii, obserwacyjno-zakaźnym, chirurgii ogólnej, dziecięcym, urologicznym i chirurgii naczyniowej.

Pozostałe oddziały szpitala zobowiązane są do realizacji świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów bez zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Od poniedziałku do normalnej pracy wróciły m.in. interna, kardiologia, dermatologia i oddział ortopedyczno-urazowy.

Także szpitalny oddział ratunkowy został podzielony na część dla pacjentów bez koronawirusa i dla chorych na COVID-19. W pomieszczeniach SOR-u postawiono ścianki działowe, aby oddzielić te grupy chorych. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze