×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Najczęstsze błędy oferentów w konkursach umowy z NFZ

Autor: Tekst dostarczony przez CKL Medical22 listopada 2015 10:41

W przyszłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia zobowiązany będzie do ogłoszenia postępowań w trybie konkursu ofert w sprawie zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, gdyż zawarte dotychczas umowy z NFZ w większości wygasną z dniem 30 czerwca 2016 roku.

Najczęstsze błędy oferentów w konkursach umowy z NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do konkursów przystąpią zarówno dotychczasowi świadczeniodawcy NFZ, jak i zupełnie nowe podmioty prowadzące działalność leczniczą, które już od kilku lat czekają na szansę udzielania świadczeń w ramach umowy z Funduszem.

Doświadczenia poprzednich lat pokazały, że sporo dotychczasowych świadczeniodawców utraciło kontrakty z powodu błędów popełnionych w ofertach i podczas postępowania konkursowego.

Do najczęściej popełnianych przez oferentów błędów należą:
• Niezapoznanie się z warunkami, których spełnienie warunkuje zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
• Powierzenie tworzenia oferty podmiotom, które ograniczają się wyłącznie do jej wypełnienia zgodnie ze wskazówkami oferenta.
• Kłamstwo ofertowe - świadome lub spowodowane błędem złożenie oferty zawierającej nieprawdziwe informacje
• Złożenie oferty bez zapoznania się z kryteriami oceny ofert i punktacją za poszczególne kryteria oraz nieumiejętność wyliczenia wartości punktowej własnej oferty.
• Wysyłanie oferty pocztą lub kurierem.
• Uchybienia dotyczące terminów uzupełnienia oferty lub wniesienia protestu.

Popełnienie choćby jednego z błędów będzie skutkować tym, że oferent nie stanie się świadczeniodawcą korzystającym ze środków publicznych, a zgodnie z nowymi zasadami, umowy z NFZ będą zawierane na 5 i 10 lat. Dobra oferta będzie więc decydować o „być albo nie być” podmiotu wykonującego działalność leczniczą na rynku.

Czy możliwe jest przygotowanie dobrej oferty? Zdecydowanie tak, a dowiedzieć się tego można uczestnicząc w dobrych szkoleniach na temat kontraktowania świadczeń przez NFZ.

Więcej na szkoleniu organizowanym przez CKL Medical, dotyczącym zasad kontraktowania świadczeń: http://www.ckl.pl

Gabriela Jędrys, radca prawny, specjalista z zakresu prawa medycznego, cywilnego i gospodarczego, w przeszłości świadczyła obsługę prawną na rzecz NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze