Najczęściej emigrują lekarze specjalizacji...

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2016 11:25

Coraz więcej lekarzy myśli o emigracji. Najczęściej z Polski wyjeżdżają lub mają takie plany specjaliści wykonujący specjalizacje zabiegowe, anestezjolodzy oraz patomorfolodzy - podaje Rzeczpospolita.

Najczęściej emigrują lekarze specjalizacji...
Polski lekarz może w Niemieczech, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii liczyć na kilkakrotnie wyższe wynagrodzenie. Fot. PTWP

Anestezjolodzy plasują się w ścisłej czołówce polskich lekarzy, którzy występują do Naczelnej Izby Lekarskiej o zaświadczenia o postawie etycznej, niezbędne do podjęcia pracy w innych krajach Unii Europejskiej. W zeszłym roku stanowili 17 proc. ubiegających się o zaświadczenia i byli trzecią grupą po chirurgach plastycznych (18 proc.) i chirurgach klatki piersiowej (blisko 18 proc.)

Tuż za anestezjologami plasują się niezbędni m.in. w leczeniu nowotworów patomorfolodzy (blisko 13 proc.), a czynnych zawodowo jest ich w Polsce 500 - dwukrotnie mniej niż w krajach UE. Brakuje także lekarzy rodzinnych, których w Polsce jest niespełna 11 tys., a potrzeby są, co najmniej trzykrotnie większe.

Porozumienie Zawodów Medycznych zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, które zakłada trzykrotność średniej krajowej dla lekarza specjalisty, dwukrotność dla rezydenta i średnią dla stażysty.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum