Najbardziej zadłużony szpital odzyskał 10 mln zł za nadwykonania

Autor: Radio PiK, RZ/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2016 14:57

Zakończyły się negocjacje dyrekcji Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu dotyczące odzyskania od NFZ pieniędzy za tzw. nadwykonania w 2015 r. Szpital otrzyma ponad 10 mln zł.

Fot. archiwum

Jak powiedziała Radiu PiK rzeczniczka prezydenta Grudziądza Magdalena Jaworska-Nizioł, pełniący obowiązki dyrektora szpitala Michał Jonczynski poinformował organ nadzorujący, że wyniku negocjacji szpital otrzyma ponad 10 mln zł zwrotu pieniędzy za procedury wykonane ponad limit w 2015 r.

- To ma dla nas ogromne znaczenie. Wierzymy, że tych pieniędzy będzie jeszcze więcej - dodała rzecznik. Takie oczekiwanie wynika stąd, że zapowiadane są kolejne rozmowy z NFZ ws. nadwykonań.

Przypomnijmy, że Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu zmaga się z największym aktualnie zadłużeniem wśród szpitali w kraju.

W lutym Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, został odwołany ze stanowiska przez prezydenta miasta Roberta Mainowskiego.

Jeszcze pod koniec października 2015 r. NIK podał informacje i wnioski po kontroli w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu. - Bez pomocy szpital nie będzie mógł samodzielnie funkcjonować - stawiał diagnozę NIK.

Zadłużenie szpitala wynoszące 499 mln zł, w tym 56 mln zł zobowiązań wymagalnych, jest niepokojąco wysokie. Dla porównania, przeżywający niegdyś największe kłopoty finansowe w kraju Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim w sierpniu 2013 roku, tuż przed oddłużeniem i przekształceniem w spółkę, miał ok. 270 mln zł długu, z czego zobowiązania wymagalne sięgały ok. 88 mln zł.

Czytaj też. Grudziądz: prezydent odwołał znanego dyrektora szpitala - długi na 25 lat

- Wszyscy mówią, że szpital jest zadłużony i że to było powodem odwołania. Ale nikt nie wspomni, że długi są rozłożone na 25 lat. Obsługa roczna długu to 22 mln zł, a przychody szpitala to 237 mln zł rocznie. Miało być tak, że po połowie z miastem, w ramach spółki Grudziądzkie Inwestycje Medyczne, dzielimy się spłatą tych 22 mln zł. Jednakże miasto jako udziałowiec spółki teraz nie chce dać ani złotówki. Wszystko upadło. Prezydent odrzucił model nowoczesnych rozwiązań finansowych - wyjaśniał nam Marek Nowak tuż po odwołaniu.

Więcej:www.radiopik.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum